HORSCH Leeb PT - volba profesionálů
Dnes je 22.4. – svátek slaví Evženie

Sklízecí mlátička CASE IH Axial-Flow 8250 na farmě Švidrnoch

Zveřejněno: 22. 4. 2025

Díky společnosti BV-Technika, a.s. se nám naskytla příležitost zprostředkovat uživatelskou recenzi kombajnu Axial-Flow od CASE IH. Jak si stroj s axiálním systémem oddělování zrna vede na Farmě Švidrnoch si blíže představíme v článku.

Sklízecí mlátička CASE IH Axial-Flow 8250 při sklizni

Rodinná farma Švidrnoch se nachází v obci Bravantice u Ostravy, kde hospodaří na převážně rovinatějších pozemcích a středních až těžších půdách. Majitel farmy Richard Švidrnoch již dvacátým rokem obhospodařuje spolu se ženou a třemi zaměstnanci cca 550 ha orné půdy, které jsou zapsány v 10 katastrech. Na farmě se převážně specializují na tržní plodiny a služby spojené s rostlinnou výrobou. Menší část pak tvoří živočišná výroba, konkrétně chov masného skotu. Mezi nabízené služby patří kombajnové sklizně, setí, doprava nebo rozmetání statkových hnojiv. Na přelomu roku se dělá i zimní údržba.

O své zkušenosti se sklízecí mlátičkou CASE IH Axial-Flow 8250 se s námi ochotně podělil přímo Richard Švidrnoch. Už z prvních odpovědí je vidět, že svému řemeslu výborně rozumí a, co se týká strojů, sází na zavedené značky. Kromě již zmiňované sklízecí mlátičky CASE IH u něj najdeme traktory John Deere, půdozpracující techniku Horsch, secí stroj Pöttinger, postřikovač Agrio Mamut či zemědělský kamion Iveco s různými typy návěsů.

Od Claas ke CASE IH Axial-Flow

Vybíralo se ze 4 značek mlátiček, dopředu nebylo nic rozhodnuto,“ říká na úvod Richard Švidrnoch a zmiňuje též variantu o obnovení sklízecí mlátičky od značky Claas, se kterou mají na farmě 16leté zkušenosti. „Pro Case hrál hlavní roli poměr cena/výkon a výbava stroje. Navíc si mě kombajn získal svou jednoduchou konstrukcí, oproti tomu, na co jsme byli doposud zvyklí. Namísto tří bubnů a dvou rotorů je zde de facto pouze jeden rotor. Vše je přístupné, všude je vidět. To je zcela jiný svět,“ rozvádí důvody majitel.

Lišta MacDon FD130 o šířce 9,1 m odvádí dobrou práci.
Lišta MacDon FD130 o šířce 9,1 m odvádí dobrou práci.

Velmi významným faktorem pro výběr tohoto konkrétního stroje byla též lišta MacDon FD130, o které pan Švidrnoch uvažoval již delší dobu. Jelikož nešlo o „funglovku“, ale o stroj s odpracovanými třemi sezónami respektive 3 000 ha, byl předem dán jak samotný model, tak i konfigurace. „Konfigurace mi zcela vyhovovala. Dnes bych zvažoval spíše silnější motor, protože většinou jde o limitující prvek výkonu stroje. Také rychlost 40 km/hod je příjemná vzhledem k našim přejezdům,“ uvedl pro naši redakci farmář a dodal, že důležité bylo i to, že prodejce (BV Technika) je od farmy kousek a na jeho servis jsme slyšeli jen dobré recenze. CASE IH Axial-Flow 8250 je přitom první větší stroj zakoupený od BV Techniky. „Byli jsme s nimi však celou dobu v kontaktu a známe se,“ dodává pan Švidrnoch.

CASE Axial-Flow 8250

  • Výkon: 420 kW při 2 100 ot./min
  • Převodovka (2 stupně): plynulá 0-40 km/hod.
  • Sklízecí lišta: MacDon FD 130 délky 9,1 m
  • Vkládání: boční a čelní (mechanicky) náklon sklízecího adaptéru
  • Mlácení a separace: rotor SmallTube s 36 mlatkami
  • Čisticí systém: X-tra Force s elektricky ovládanými síty
  • Zásobník zrna: objem 14 400 l
  • Výbava na přání: GPS navigace s RTK, systém AFS Harvest command, telematika CNH

V loňském roce jsme sklidili 450 hektarů ve žních a dalších 100 hektarů v sóji. S tím, že cca 180 ha byly ležáky a nejeli jsme nikde mimo naši oblast, jsem s výkonem spokojený,“ dodal pan Richard Švidrnoch. Sklízena byla řepka, ječmeny, pšenice, oves a poté i zmíněná sója. Vše pomocí lišty MacDon: „Z předchozího kombajnu nám zbyla ještě Case flexi lišta, ale loni ji nebylo potřeba použít. MacDon si se vším poradil výborně, máme ji však jako rezervu pro případ jeho poruchy.

V loňském roce bylo s mlátičkou sklizeno 450 hektarů ve žních a dalších 100 hektarů v sóji.
V loňském roce bylo s mlátičkou sklizeno 450 hektarů ve žních a dalších 100 hektarů v sóji.

Jelikož se v kombajnu nalézá též jednotka pro precizní navigaci s přesností 2 cm a systém sdílení navigačních linií, zajímal nás též názor na tuto technologii, respektive v čem pomáhá. V této souvislosti je potřeba uvést, že na farmě byli majitelé dlouhé roky zvyklí na navádění pomocí Laser pilotu, které fungovalo v každém místě porostu, a proto na technologii GPS nahlíželi s obavami. Obzvláště, pokud se měly na poli potkat 2 kombajny, každý s jinou lištou. Obavy se však nepotvrdily: „V porovnání přínosů a záporů obou systémů má GPS asi navrch. RTK je však nutnost, s neplaceným signálem se mlátička trápí a systém nelze dost dobře využít.

Další volitelnou výbavou ve stroji je systém AFS Harvest Command, který automaticky nastavuje celou řadu parametrů. Ten považuje pan Švidrnoch za hodně důležitý a podle odpovědí na naše otázky hrál ve výběru sklízecí mlátičky důležitou roli: „Na systému auto setupu v nové mlátičce jsem trval. U jedné konkurenční mlátičky vůbec nefungoval, jinde byl za příliš vysokou cenu.“ Dodejme, že i v praxi plní tento systém přesně to, co od něj bylo očekáváno: „Zejména, když jsme přešli na zcela novou mlátící technologii, je to pro nás důležitý pomocník. Navíc jeho nastavení je jednoduché, i když se jedná pro nás o zcela nový stroj i softwarové prostředí. Za mě je to výborná věc a dělá přesně to, co má. Zvyšuje denní výkon, zlepšuje kvalitu sklizně a snižuje únavu i starosti obsluhy.

Spokojenost během provozu

Na sklízecí mlátičce majitel oceňuje jedním slovem jednoduchost. Ihned však dodává, že polovina kombajnu je lišta a tu pokládá za snad ještě lepší, než kombajn samotný. Velkým plusem je rovněž možnost provádět veškeré nastavování stroje z kabiny. Tedy mimo řazení rychlosti rotoru (což vůbec nevadí) a zvedání rozmetacích deflektorů, které už při každém přejezdu dá člověku zabrat. „Z hlediska provozní spolehlivosti jsme jeli celé žně bez poruchy, až poslední den se muselo trochu improvizovat, když nebyl ihned dostupný potřebný náhradní díl. Ale naštěstí se potvrdily dobré recenze na servis BV-Techniky a v jejich dílnách poškozený díl ještě ten den zrenovovali, takže jsme mohli žně dokončit tak, jak jsme potřebovali,“ uvádí svoji zkušenost majitel. Co by stálo ještě za vylepšení, je dle majitele rozhoz posklizňových zbytků. Drcení je v pořádku, ale například u mokré slámy či naopak u suché je za silného větru zapotřebí už s nastavením hodně pracovat. „Stejně tak je potřeba dávat pozor na nastavení a ovládání kombajnu z hlediska spotřeby nafty. Pokud není nastavení kombajnu a jeho ovládání tak, jak má být, negativně se to na spotřebě projeví. Na začátku žní jsme s ní nebyli úplně spokojeni, ale opět jsme rádi, že nám kombajn dodala firma BV-Technika. Ta nám ve spolupráci s importérem pomohla s nastavením, poradila a předala zkušenosti naší obsluze, takže jsme následně celé žně odpracovali se spotřebou nafty na úrovni, jak jsme očekávali.

V porovnání se sklízecí mlátičkou Claas, kterou CASE IH Axial-Flow 8250 nahradil, majitel oceňuje též čistotu zrna a jeho (ne)poškození: „Obojí je výborné oproti tomu, na co jsme byli zvyklí.“ Dodejme, že polehlé porosty nebo sója se mlátí stejně bez problému, jako by šlo o stojaté obilí: „Za celý rok jsme ani jednou nenabrali hlínu do lišty. Jen nám chybí možnost reverzace přiháněk.“ Také denní údržba je daleko rychlejší, ať už jde o mazání nebo foukání. Totéž platí pro posezónní servis.

Kombajn pohledem obsluhy

Dobrou zprávou pro majitele bylo, že kombajn se dal bez problému přidat do systému John Deere, prostřednictvím kterého na farmě monitorují traktory. „Tím máme v kombajnu automaticky všechna naše pole. V systému Case zase sleduji výnosové mapy, jinou telematiku nepoužívám.

Zajímala nás samozřejmě i obsluha stroje. „Komfort je výborný, dnes bych už nechtěl kombajn bez systému Harvest Commnad a lišty MacDon. To jsou za mě 2 hlavní věci. Důležitá je revezace rotoru, tu jsme využili párkrát. Příjemné je mít i velký zásobník, velkou rychlost vysypání a možnost umět vysypat jen komín, dále nastavitelnou koncovku na komíně nebo zrnovou kameru,“ uvedl v odpovědi na naši otázku pan Švidrnoch.

Závěrem bychom chtěli ještě poděkovat panu Švidrnochovi za čas, který nám věnoval. Věříme, že sklízecí mlátička CASE Axial-Flow 8250 odvede na jeho farmě ještě spousty kvalitní práce.

— kontakty —

BV-Technika, a.s.

E: bvtechnika@bvtechnika.cz   T: +420 595 694 610   WWW: https://www.bvtechnika.cz