Farmu založili v roce 2004 Roman Roušal a Ing. Jiří Kročák starší, který svůj podíl již předal synovi, ale stále společně hospodaří. Zabývají se ekologickým chovem masného skotu plemene galloway, základní stádo má 52 kusů. Většinu jalovic prodávají na chov jako zástavový skot, býky vykrmují do porážkové hmotnosti a dodávají na jatka. V rostlinné výrobě se zaměřují na produkci senáže a sena z travních porostů na zajištění krmivové základny. Skot, i když je na pastvině, má celoročně přístup na krmiště, což je nedaleká stáj s průjezdnou krmnou chodbou.
A právě tato výhoda přivedla minulý rok farmáře na myšlenku přikrmovat zvířata během sezony dvakrát denně čerstvou zelenou pící. „Krmný vůz BOSS 3210 DB MASTER jsme si vybrali na zelené krmení více méně proto, abychom překlenuli jarní a podzimní období, kdy je na lukách už méně pastvy, zatímco na okolních pozemcích, které již stihly obrůst po sklizni, je více zelené píce,“ uvedl mladý farmář Jiří Kročák.
Takže ušetříme balíky senáže nachystané na zimní období a nemusíme s dobytkem tolik pracovat, pořád ho držíme na základním zimovišti. Jsme na horách, kde pozemky obrůstají pomaleji. Když zvířatům nestačí pastva, můžou přejít do stáje se dokrmit. Od zeleného krmení vozem si slibujeme zlepšení ekonomiky chovu a samozřejmě dobrý zdravotní stav zvířat. Je pravda, že při krmení vozem máme z krmné chodby o jednotlivých zvířatech maximální přehled. Na pastvě už není ten kontakt a případná manipulace úplně nejlepší,“ pokračuje Jiří Kročák.
Pokud na Farmě Dolina naznají, že se jim způsob přikrmování skotu sběracím vozem osvědčil, budou v něm pokračovat i v následujících letech. Hnůj ze stáje a zimoviště pak vracejí zpět do půdy. Samosběrací vůz BOSS 3210 DB MASTER je nejnovějším strojem Pöttinger na Farmě Dolina, ale rozhodně ne prvním. Sklízecí techniku na pícniny výhradně této značky využívají už od roku 2004 a jak řekl Ing. Kročák, jeden ze zakladatelů, postupně pořídili dvě kompletní linky. Celkem šestnáct strojů a prakticky všechny jsou funkční a podle potřeby mohou být zapojeny do provozu během sklizně.

Vysoká výkonnost žacích strojů
Největší plochu travních porostů zvládla v posledních pěti sezonách výkonná disková žací kombinace NOVACAT S10 s čelně neseným strojem NOVACAT 301 F ALFA MOTION MASTER. Výborně kopíruje nerovnosti, na kopcích manévruje bez problémů a je provozně spolehlivá. I při velkém pracovním záběru až 9,52 metru a sklizni v horské oblasti stačí agregace s traktorem o výkonu 150 k. Při zvýšených plazech pozemek rychleji obrůstá a sběr hmoty bez větších nečistot přispívá k produkci kvalitního krmiva.
Šetrný a rychlý rozhoz
U obracečů přešli tamní pěstitelé od záběru šest a půl metru u dvou strojů EUROHIT 690 N nejprve k nesenému osmirotorovému HIT 8.91 se záběrem 8,6 metru a poté k nejvýkonnějšímu desetirotorovému taženému obraceči HIT HT 11100 s pracovním záběrem 10,6 metru. Na rovnoměrný a rychlý rozhoz hmoty stačí pro největší širokozáběrový tažený stroj traktor s výkonem 150 k, menší obraceče pracují s traktory 100 k. Hlavním cílem je sklizeň kvalitního krmiva v krátkém čase a píce na seno musí být obrácena co nejrychleji. Všechny obraceče se vyznačují perfektním kopírováním nerovností, rotory jsou uloženy pro minimální kontakt prstů s pozemkem, takže manipulace se sklizenou pící je šetrná a nedochází k jejímu znečištění. Nižší podíl nečistot v krmivu znamená lepší zdravotní stav zvířat a vyšší užitkovost při produkci masa.
Nízká energetická náročnost
Shrnovače pracují na farmě dva. Oba jsou dvourotorové pro tvorbu středového řádku. EUROTOP 771 má pracovní záběr 7,8 metru. Novější tažený shrnovač TOP 762 C má záběr 7,5 metru a lze u něho pracovní záběr flexibilně nastavit hydraulicky tak, aby vyhovoval každé situaci při sklizni. Oba shrnovače mají nízkou energetickou náročnost, stačí agregace s traktory 100 k, dobrou manévrovatelnost v horských podmínkách a co je důležité, šetrně hmotu shrnují bez kontaktu s pozemkem do pravidelných řádků, takže s co nejmenším znečištěním.
Dva lisy na kulaté balíky
Hmotu nahrnutou do řádků sbírají a zpracovávají do kulatých balíků dva lisy. Starší ROLLPROFI 3200 LSC je s pevnou komorou a novější lis IMPRESS 155 V MASTER s variabilní komorou a maximálním počtem 16 nožů. S ohledem na svoz balíků a další manipulaci při skladování vyhovuje tamním farmářům průměr balíků 1,20 metru. Seno vážou do sítě a senáž balí do fólie lis s variabilní komorou. Celkem za rok vyrobí přibližně 1 000 balíků, půl na půl senáže a sena. „Veškerá sklizeň pícnin je u nás historicky založena na strojích Pöttinger. Jsou provozně spolehlivé ve všech podmínkách a mají dlouhou životnost. Výhodné je to i pokud jde o potřebu náhradních a opotřebitelných dílů a servisu, který je od firmy Agrishopcz nadstandardní,“ říká Jiří Kročák mladší a jeho otec souhlasně přikyvuje. „Rozhodující je pro nás rychlost a kvalita sklizně i následných operací. Dříve jsme jezdili s několika menšími stroji, ale dnes na to nemáme čas ani lidi. Takže velké pracovní záběry a vysoká výkonnost strojů jsou pro nás na prvním místě,“ zdůraznili farmáři.