Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 22.11. – svátek slaví Cecílie

Novinky a inovace John Deere 2017

Aktualizováno: 3. 12. 2016

Novinky pro nadcházející sezónu roku 2017 představil John Deere v září ve svém školícím středisku v německém Bruchsalu. Nebylo jich málo, k těm největším patřil nový samojízdný postřikovač John Deere R4050i, znovuobnovená řada traktorů 5R a nové sklízecí mlátičky řady T, které již můžete znát z letošních žní, kdy se zde představily jako demo stroje. Zajímavá vylepšení se objevila i u dalších traktorů, sklízecích mlátiček, lisů s pevnou komorou, nákladních čtyřkolek Gator i u systémů precizního zemědělství.

Nové postřikovače s karbonem

Lehoučká ramena z uhlíkových vláken s rozpětím 36 metrů a nádrž na 5000 litrů má v základní výbavě nový samojízdný postřikovač John Deere R4050i, poháněný šestiválcem s objemem 6,8 litru, jmenovitým výkonem 235 koní a maximálním 255 koní. Přestože jeho nádrž pojme o tisícovku litrů víc, než u předchůdce R4040i, je nový postřikovač o pouhých 300 kilogramů těžší. Navíc dokáže přesně ošetřovat porost i při pojezdové rychlosti 28 km/h. K ní určitě přispěla právě nová karbonová ramena, čelící násobně menším setrvačným silám, protože váží pouhou šestinu toho, co stejně široká ramena ocelová. Prototyp tohoto stroje byl k vidění už loni v listopadu na výstavě Agritechnica, první kusy nového samojízdného postřikovače by se měly dostat do prodeje už na jaře, přičemž sériová výroba se rozběhne naplno v listopadu 2017.

Odolnější lisy

Inovované svinovací lisy John Deere s pevnou komorou nesou označení F441. Mají větší komoru, jejíž šířka vzrostla z 1,17 na 1,21 m, hvězdice vkládacího rotoru vyrobené z odolného hardoxu, silnější řetězové převody a nové vázací ústrojí. Lisy řady F441M jsou dodávány ve všestranném provedení Multicrop nebo jako Silage Special, což je, jak název napovídá silážní speciál. Nejlépe vybaveným lisem této řady je model F441R určený pro velké podniky a poskytovatele služeb.

Pětky z Atlanty

Traktory John Deere řady 5R už jsme tady jednou měli. Vyráběly se v Německém Mannheimu a i u nás našly spoustu spokojených majitelů. Jejich modernizovaní nástupci se k evropským zemědělcům nyní vracejí, a to až z Atlanty v americkém státě Georgia. Modely 5090R, 5100R, 5115R a 5125R jsou poháněné motory John Deere PWX s výkony od 90 do 125 koní a dalšími deseti koňmi v rámci navýšení TPM, využitelného v dopravě. Tyto čtyřválce s objemem 4,5 litru plní emisní normu 3B/iT4 a vystačí si přitom pouze s naftou, nepotřebují žádná aditiva.

S rozvorem 2,25 metru jde opět o menší, zato skvěle vybavené stroje. Zákazníci budou moci volit mezi manuálně řazenou převodovkou 16/16 CommandQuad se čtyřmi skupinami po čtyřech stupních řaditelných při zatížení nebo vyspělejší převodovkou 16/16 CommandQuad s automatickým řazením. Třetí převodovkou je provedení 32/16 CommandQuad8 s s redukcí a osmi automaticky řazenými stupni při zatížení. Do základní výbavy patří například automatická spojka a sklopný sloupek volantu.

Odpružená může být jak přední náprava, tak kabina, na přání se dodává střešní okno pro lepší výhled na čelní nakladač, který může být ovládaný buď mechanickým, anebo elektronickým joystickem, osvětlení LED a řada dalších vymožeností, se kterými se traktory navrátivší se řady 5R stávají nejpohodlnějšími a nejlépe vybavenými stroji své třídy.

Osmička s výkonem 450 koní

Nejsilnějším zástupcem traktorové řady 8R se od příštího roku stane nový model 8400R poháněný devítilitrovým šestiválcem se jmenovitým výkonem 400 koní (294 kW) a maximálním až 450 (331 kW), jehož výroba bude v americkém Waterloo zahájena v dubnu 2017. U těchto těžkých polních traktorů je důležitým údajem síla v tahu, u novinky 8400R byla ve zkušebním testu naměřena tažná síla odpovídající výkonu 268 kW, tedy o šest procent větší než u modelu 8370, přičemž zároveň o dvě procenta klesla spotřeba paliva.

John Deere 8400R bude dodáván výhradně s nejmodernější převodovkou e23 vybavenou systémem „Efficiency Manager“, který hlídá, aby traktor pracoval vždy při těch nejhospodárnějších otáčkách motoru. Samotná převodovka s 23 stupni sice řadí automaticky při zatížení, ovšem hnací sílu přenáší čistě mechanicky, a tudíž její účinnost dosahuje 94 %.

Malé dvojky

John Deere modernizoval také traktory na opačném konci nabídky, když představil dva nové modely kompaktní řady 2R, určené zejména pro komunální služby a údržbu sportovních areálů, pro práce v zahradnictvích, parcích nebo pro malé chovy.

Model 2026R široký pouhých 1,22 metru si vystačí se jmenovitým výkonem 26 koní a jeho plynulá automatická převodovka s elektronickým plynem dovolí jet rychlostí až 21 km/h. Výkonnější model 2036R se jmenovitým výkonem 36 koní je široký 1,29 metru a dokáže upalovat rychlostí 26 km/h. Oba všestranné traktory hýčkají řidiče prostornou kabinou se vzduchem odpruženým sedadlem. Vpředu mohou být vybaveny tříbodovým závěsem a žací ústrojí i čelní nakladač k nim připojíte velice snadno a rychle bez cizí pomoci.

Nové čtyřkolky Gator

V řadě užitkových nákladních vozidel Gator nahradí současný model XUV550 s nezávisle odpruženými a poháněnými všemi čtyřmi koly jeho modernizovaný nástupce XUV560, poháněný vzduchem chlazeným zážehovým vidlicovým dvouválcem s objemem 570 cm3 a výkonem 16 koní. S plynulou variátorovou převodovkou CVT tato všestranná čtyřkolka může jet rychlostí až 45 km/h.

Druhou novinkou mezi Gatory je model XUV590i, dodávaný jak se dvěma sedadly, tak ve verzi S4 i se čtyřmi. Pohání jej vodou chlazený řadový zážehový dvouválec s objemem 586 cm3 a výkonem 32 koní, díky němuž s plynulou převodovkou CVT dosáhne rychlosti 72 km/h. Dvousedadlová čtyřkolka XUV590i uveze 362 kg nákladu a čtyřsedadlová XUV590i S4 dokonce 544 kg.

Nová téčka přicházejí s novými technologiemi i výkonem

Nová řada T nabízí v porovnání s předchozí řadou T kapacitu vyšší až o 15 % a přináší tak novou úroveň výkonnosti. Pěti a šestivytřásadlové mlátičky nabízí výkonnost hybridní nebo rotorové sklízecí mlátičky, a zároveň zachovávají výhody vytřasadlových mlátiček: velmi nízkou spotřebu paliva a vysokou kvalitu slámy i zrna. Například šestivytřasadlová sklízecí mlátička T670 dokáže s žacím válem o šířce 9 m dobře konkurovat některým rotorovým nebo hybridním sklízecím mlátičkám.

Menší ztráty ve svazích

Všechny sklízecí mlátičky John Deere se pro evropské zemědělce budou vyrábět v německém Zweibrückenu. Po řadách W a T byly novým čisticím ústrojím DynaFlo Plus vybaveny rovněž sklízecí mlátičky řady S. To umí kromě jiného přizpůsobit své nastavení podle náklonu, při jízdě do svahu automaticky sníží otáčky ventilátorů a víc otevře síta, při jízdě z kopce je naopak samo automaticky přivře a zvýší otáčky ventilátorů. John Deere tento systém nazývá ATA a podle něj dokáže ve svazích do 10 stupňů náklonu čistit o 30 procent účinněji a snížit ztráty o polovinu. Sklízecí mlátičky John Deere S670, S680, S685 a S690 byly podobně jako modely T560, T660, T670 a W660 vybaveny elektronickým řízením motoru, umožňujícím přejezdy rychlostí 40 km/h při snížených otáčkách motoru, ve kterých vykazuje nižší spotřebu paliva. U nejmenších mlátiček W330 si bude moci obsluha uložit nastavení žacího válu a po otáčce na souvrati se k němu vrátit. Výkonnost sklízecích mlátiček řady W440 nově podpoří osvědčené žací vály řady 616R až 635R. Žací vály řady 600D s podávacími pásy byly vybaveny odolnější kluznou spojkou a řada 600PF se rozrostla o nový model 640PF se záběrem 12,2 metru a příčným šnekovým dopravníkem o průměru 76 cm.

Přesnější navigace

V oblasti vyspělých technologií představuje zásadní novinku přijímač satelitního signálu StarFire 6000. U bezplatného signálu úrovně SF 1 se zmenšila odchylka z 23 na 15 cm a nová úroveň SF 3 nabídne přesnost +/- 3 cm a navíc sezónní opakovatelnost pro jízdu v těch samých stopách. Ještě přesnější signál +/- 2,5 cm zajišťuje stanice RTK, jež může ke korekci polohy využívat radiového signálu nebo sítě mobilních operátorů.

Velice lákavou pobídku pak představuje na pět let zdarma poskytnutý bezdrátový přenos dat neboli telematika JDLink, skýtající dokonalý přehled o všech strojích z jednoho místa a spoustu dalších vymožeností. Součástí tohoto balíčku je také systém RDA – vzdálený přístup k displeji ve stroji třeba z počítače v kanceláři.

Šest milionů denně

Příští rok oslaví John Deere své 180. výročí. Do jubilejního roku vstupuje ve skvělé kondici, protože stále vkládá obrovské sumy do výzkumu a vývoje. Například v loňském roce firma do něj investovala 5,5 procenta svého celkového obratu, tedy 1,4 miliardy dolarů, což je zhruba šest milionů dolarů každý pracovní den.

Autor: STROM PRAHA
Foto: John Deere