Dnes je 30.10. – svátek slaví Tadeáš

Case IH Vestrum CVXDrive na rodinné farmě. Rychlostí kroku se pečlivě stará o záhony salátu

Zveřejněno: 14. 7. 2021

Farma Ráječek patří mezi největší pěstitele salátů na jižní Moravě. Nově provozuje traktor Case IH Vestrum CVXDrive s plynulou bezstupňovou převodovkou, která umožňuje jet nejnižší rychlostí 30 m/hod. O traktoru jsme si popovídali s Matějem Sklenářem, který má pod palcem techniku na farmě.

Na Vestrumu se jim líbí i to, že je spousta věcí řešena elektronicky. Zdroj foto - Martina Králiková

Téměř v centru jihomoravské metropole, s výhledem na Špilberk, hospodaří rodina Sklenářová. V roce 1996 začínali na jednom hektaru. Pro rodinu to byl návrat na místa, kde už v roce 1930 hospodařili jejich předkové, kteří ale v době druhé světové války a komunismu museli svoje pozemky opustit. Po roce 1996 fungovali na pronajatých pozemcích, než odkoupili areál bývalých českých radiotelekomunikací. Teď mají část v osobním vlastnictví a něco v pronájmu od místních lidí. V širším centru Brna už není prostor kam se rozšiřovat, proto šetří každý centimetr a traktory mají na kultivačních kolech řízené GPS. Jak sami říkají, vyznávají precizní zemědělství, lépe využívají půdu, snižují spotřebu nafty i i podíl hnojiv v půdě.

„U Case IH nám přijde poměr cena a výbava ideální. Ze všech traktorů, co jsme tady měli, je Vestrum zatím nejpohodlnější traktor.”
Matěj Sklenář, Farma Ráječek

Farma Ráječek se specializuje primárně na pěstování salátů a rajčat. K tomu pěstuje doplňkově košťálovou zeleninu: zelí, kedlubny, kapustu a v menším i cukety. Ročně zde vypěstuje až 60 ha salátů a patří mezi největší pěstitele salátů na jižní Moravě. Rodina Sklenářová vyznává udržitelnost, proto se snaží, aby saláty necestovaly přes půl světa na něčí stůl. Jejich odběrateli je síť Makro ČR/Metro SK a nově také některé závozové sklady Kauflandu, převážně na jižní Moravě. K tomu mají vlastní prodejnu v Tuřanech přímo na farmě.

Velkou předností plynulé převodovky je práce s vývodovou hřídelí

Na salátovém poli, rychlostí kroku, pracuje traktor Case IH Vestrum CVXDrive od podzimu roku 2020. Matěj Sklenář má pod palcem techniku na farmě: „Do zeleniny potřebujeme malý a pomalý traktor, protože práce, kterou děláme, není o rychlosti, ale o pečlivosti. Vestrum má plynulou bezstupňovou převodovku CVX, která umožňuje jet nejnižší rychlostí 30 m/hod. Řidič tak není omezen převodovkou a může jet podle toho jak je pole zaplevelené nebo jak je vlhká půda.“ Velkou předností plynulé převodovky CVX je práce s vývodovou hřídelí. Otáčky vývodové hřídele jsou konstantní a umožňují dokonalou práci s připojeným nářadím, rychlost traktoru Vestrum se může podle podmínek plynule měnit.

Matěj Sklenář má pod palcem techniku na farmě. Zdroj foto - Martina Králiková
Matěj Sklenář má pod palcem techniku na farmě. Zdroj foto - Martina Králiková

Líbivá je i vysoká účinnost plynulé převodovky a jednoduché ovládání, stačí jen sednout a jet. Traktor má v základu systém APM - tzv. automatický regulátor produktivity, automaticky reguluje otáčky motoru a parametry převodovky dle požadovaného výkonu a provozní rychlosti. Zajistí nejnižší možnou spotřebu paliva bez možnosti chyby obsluhy. Stačí jenom usednout za volant, nastavit požadovanou rychlost, zapnout tempomat a traktor si sám nastaví převodový poměr v plynulé převodovce a potřebné otáčky motoru, potažmo i výkon. Po zapnutí GPS navigace se obsluha může plně věnovat nářadí.

Vestrum sází a plečkuje

Na farmě se nachází ještě další dva traktory s výkonem kolem 100 koní. Jeden je konkurenční značky a druhý je 5 let starý Farmall. Proč vybírali nový traktor? „Vybírali jsme traktor s vyšším výkonem, abychom ho mohli používat na hlubokou orbu, takže kolem 130 koní. Třetí traktor jsme zároveň koupili kvůli zastupitelnosti, kdyby se jeden porouchal, aby nám práce nestála. Ale od doby, co ho máme, jsme zjistili, že většinou využíváme všechny tři najednou.“

V širším centru Brna už není prostor kam se rozšiřovat, proto na farmě šetří každý centimetr a traktory mají na kultivačních kolech řízené GPS. Zdroj foto - Martina Králiková
V širším centru Brna už není prostor kam se rozšiřovat, proto na farmě šetří každý centimetr a traktory mají na kultivačních kolech řízené GPS. Zdroj foto - Martina Králiková

Farmall je na sázení salátů už moc rychlý, nejnižší rychlost má 3,5 km v hodině. Proto Farmall nejčastěji záhonuje. A Vestrum sází a plečkuje: „Někdy plečkujeme i 20 hodin denně. Střídají se dva traktoristi a řídí autopilot s přesností na 2 cm. Traktor má spoustu výkonných světel, takže se s tím dá jezdit i potmě.“

Case IH Vestrum většinou sází a plečkuje. Zdroj foto - Martina Králiková
Case IH Vestrum většinou sází a plečkuje. Zdroj foto - Martina Králiková

Ke značce Case IH je vedla cena: „Popravdě máme konkurenční traktor, který má o dost vyšší cenu. U Case IH nám přijde poměr cena a výbava ideální.“ A zároveň Matěj Sklenář dodává, že s Vestrumem nešlápli vedle: „Ze všech traktorů, co jsme tady měli, je Vestrum zatím nejpohodlnější traktor.“

Case IH Vestrum zvolili kvůli jeho ceně a dobrému poměru cena/výbava. Zdroj foto - Martina Králiková
Case IH Vestrum zvolili kvůli jeho ceně a dobrému poměru cena/výbava. Zdroj foto - Martina Králiková

Nadšeni jsou zde i ze servisu HM Hodonín: „I sebelepší traktor se jednou pokazí, proto je pro nás důležitý servis, který funguje. Všechno vyřeší ideálně do druhého dne, někdy ještě ten den, aby mohl zase jezdit. Znám spoustu zemědělců, co kupují traktor ne podle značky, ale podle servisu. A to musím říct, že jsme spokojení.“

Na Vestrumu se jim líbí i to, že je spousta věcí řešena elektronicky: „Už to není prostý traktor, jako jsme měli předtím. Ta práce s nim je o hodně pohodlnější. Je vidět, že je dělaný pro práci, pro komfortní práci.“ Traktor má odpruženou nápravu i odpruženou kabinu a speciální sedadlo s nízkofrekvenčním odpružením a uhlíkovým filtrem.

Na farmě jsou i nadšení ze servisu HM Hodonín. Zdroj foto - Martina Králiková
Na farmě jsou i nadšení ze servisu HM Hodonín. Zdroj foto - Martina Králiková

Obsluha plynulé převodovky je velmi jednoduchá, stačí nastartovat a posunutím multifunkční páky jede traktor požadovanou rychlostí. Rychlost se dá uložit do paměti tří tempomatů: na jízdu po silnici, při práci a otáčení na konci záhonů.

Farma Ráječek má šetrný vztah k přírodě

Farma Ráječek má šetrný vztah k přírodě: „Vždy máme 5 záhonů a cestu. Tím, že používáme navigaci, tak jezdíme pořád stejně. Povolenou dávku dusíku jsme schopni efektivně využít tam, kde je potřeba. Nehnojíme prostor, kde nic neroste, takže cesty a koleje nejsou nahnojené. Řeší nám to trošku i problém s plevelem.“

Saláty zde pěstují postupně, začínají s vysazováním v půlce března a končí někdy v září. Zdroj foto - Martina Králiková
Saláty zde pěstují postupně, začínají s vysazováním v půlce března a končí někdy v září. Zdroj foto - Martina Králiková

Když není GPS signál, tak na farmě nemohou pracovat. Stává se to maximálně jednou do roka: „Máme všechny řádky tak na těsno, že i sebelepší řidič to neudělá tak přesně jako navigace.“

Saláty zde pěstují postupně, začínají s vysazováním v půlce března a končí někdy v září. To jim zajišťuje kontinuální sklizeň skoro po celý rok: „Od doby, co plečkujeme saláty, máme vyvýšené záhony a systémy precizního zemědělství na traktoru, tak jsme zvýšili výnosnost salátů z 85 % na 95 %. Je to pak vidět i na kondici porostu.“

Farma Ráječek pěstuje zeleninu zodpovědně a šetrně k přírodě. Díky přesnému plečkování vůbec nepoužívají herbicidy. Zdroj foto - Martina Králiková
Farma Ráječek pěstuje zeleninu zodpovědně a šetrně k přírodě. Díky přesnému plečkování vůbec nepoužívají herbicidy. Zdroj foto - Martina Králiková

Farma Ráječek pěstuje zeleninu zodpovědně a šetrně k přírodě. Díky přesnému plečkování vůbec nepoužívají herbicidy. Kromě salátu zde mají skleníky, kde pěstují rajčata hydroponicky, kde taky nepoužívají herbicidy, s opylováním jim pomáhají čmeláci a zachycenou dešťovou vodu využívají na zalévání.