MAXXUM a FARMALL CASE IH: Malé traktory s velkými možnostmi
Dnes je 23.3. – svátek slaví Ivona

Displej Trimble GFX-350 s přijímačem NAV-500 pro přesnou práci na poli

Zveřejněno: 4. 12. 2022

Na trh přišel nový displej Trimble GFX-350 s přijímačem NAV-500. Uhlopříčka displeje narostla z 11 cm na 17,8 cm, obrazovka je dotyková, operační systém je Android – software je identický jako ve větším GFX-750/NAV-900. Přijímač NAV-500 je schopen přijímat bezplatný korekční signál Egnos a obsahuje gyroskop pro kompenzaci náklonu kabiny.

Displej Trimble GFX-350 s přijímačem NAV-500 pro přesnou práci na poli.

Základní manuální navigace Trimble EZ-Guide 250 vznikla v době, kdy ještě mezi sebou nekomunikoval traktor s připojeným nářadím pomocí technologie ISOBUS. Byla to doba, kdy se používalo pouze vypínaní sekcí postřikovače za pomocí navigace GPS.

Dnes se komunikace s nářadím stala samozřejmostí, rozvoj komunikačního protokolu ISOBUS a jeho akceptace všemi výrobci zemědělské techniky jako společný standard to jen potvrzuje. Proto i displeje v traktorech nižší výkonové kategorii, kde postačí i manuální řízení, potřebují být vybavené moderními displeji. Traktory lze dodatečně vybavit potřebnou kabeláží pro fungování systému ISOBUS.

Na trh přišel nový displej Trimble GFX-350

Uhlopříčka displeje narostla z 11 cm na 17,8 cm, obrazovka je dotyková, operační systém je Android – software je identický jako ve větším Trimble GFX-750 / NAV-900. Přijímače NAV-500 je schopen přijímat bezplatný korekční signál Egnos a obsahuje gyroskop pro kompenzaci náklonu kabiny. Trimble GFX-350 obsahuje funkcionality ISOBUS UT (univerzální terminál) a TC SC (Section control). Kromě ISOBUS je komunikace možná i pomocí jiných sériových protokolů (TURV, Bogballe, LH5000 apod.), případně je možné použít Trimble Field-IQ pro přímé ovládání sekcí postřikovače. Zajímavou funkcí je možnost vytvořit virtuální sekce pro postřikovače, které mají jen manuální vypínání – obsluha na displeji vidí, když automatika „vypne“ sekci a může změnu vykonat manuálně, výrazně přesněji.

Displej Trimble GFX-350 s přijímačem NAV-500 pro přesnou práci na poli.
Displej Trimble GFX-350 s přijímačem NAV-500 pro přesnou práci na poli.

Trimble GFX-350 může sloužit jako:

  • Základní manuální navigace pro lepší orientaci při práci, hlavně s rozmetadlem a postřikovačem.

  • Displej pro manuální ovládání sekcí s vizuální podporou virtuálních sekcí.

  • Displej pro automatické ovládání sekcí a dácky pro ISOBUS nářadí.

  • Převzetí řízení sekcí nářadí pomocí sériového protokolu (Rauch/Kuhn, Bogballe, Amazone atd.).

  • Displej pro ovládání sekcí postřikovače pomocí systému Trimble Field-IQ.

  • Zdroj polohy (NMEA správa) pro jiné displeje, které mají externí zdroj GPS, korekce náklonu.

  • Zdroj rychlosti pro rozmetadla a podobné stroje (simulace radaru na základě GPS).