Società Agricola Rendena San Michele používá robota Lely Vector již mnoho let. Nyní padla volba na novou generaci. Jedná se o revoluční systém, který má kromě úspor energie a práce i nebývalý pozitivní vliv na zdraví krav a účinnost krmení.
V loňském roce společnost Lely zaznamenala zvýšenou poptávku po těchto robotech. Vzestupný trend bude pokračovat i letos.
Lely Vector bez lidského zásahu reaguje na změny počtu zvířat ve skupinách a také na měnící se apetit zvířat. Poskytuje čerstvé krmivo přesně, precizně a s minimální pracovní náročností 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. „Lely Vector přináší další krok v automatickém krmení. Vývoj zahrnuje vše, co jsme se naučili od jeho uvedení na trh v roce 2012. Díky zkušenostem více než 500 zákazníků po celém světě jsme se spoléhali na osvědčené postupy, ale také jsme vylepšili velkou část systému. Kombinace osvědčených zásad automatického krmení a našeho zaměření na zdraví zvířat, spolehlivost a efektivitu nákladů vedly k systému automatického krmení, který je připraven právě pro vás,“ uvádí Lely.
Krmný robot Lely Vector
Je samojízdný krmný systém, který má vlastní podvozek a nepotřebuje žádnou nosnou nebo vodící kolejnici. Instalace do stáje je tedy bez větších investic do přestavby a stavebních úprav. Sklad jednotlivých druhů krmiva je v podstatě otevřená stavba, která umožňuje snadné čištění, naskladňování a vyskladňování, není investičně nákladná. Siláž nebo senáž je uložena v blocích na podlaze na přesně daném místě (podle stanoveného schématu), koncentráty a krmná aditiva jsou dávkovány z externích zásobníků pomocí dopravníků ovládaných automatickým řídicím systémem.
Součástí přípravny je portálový jeřáb s drapákem a parkovací místo s nabíjecí stanicí pro robotický krmný vůz. Jeřáb i drapák jsou řízeny počítačem tak, že drapák je směřován na vybrané bloky krmiva, ze kterých odebírá stanovené množství krmiva a nakládá je do korby krmného vozu.
Automatický krmný vůz míchá a homogenizuje komplexní krmnou dávku a zakládá ji do žlabu. Při pohybu ve stáji také přihrnuje krmivo a monitoruje stav krmiva na krmném stole. Monitoring množství krmiva ve žlabu zajišťuje laserový snímač, který kontinuálně měří aktuální množství krmiva ve žlabu a předává tuto informaci řídicí jednotce, jež řídí četnost zakládání krmiva. Pohyb ve stáji je řízen ultrazvukovým čidlem a mimo stáj indukční čidlem.