S dvanácti novými modely rozšiřuje skupina Manitou svou řadu kloubových nakladačů, která nyní zahrnuje 22 strojů. Všechny modely budou dostupné pod značkou Gehl AL (Articulated Loader) a Manitou MLA (Manitou Articulated Loader). Stroje se od sebe liší pouze barvou a značkou. S oběma značkami chce výrobce oslovit širokou škálu zákazníků. Tento typ nakladačů je pro skupinu Manitou důležitý, protože trh s kolovými nakladači o výkonu méně než 80 koní neustále roste. V roce 2021 rostl o 24 % (v jihoevropském regionu o 12 %). Kompaktní nakladače skupina Manitou vyvíjí od roku 2007. Požadavky zákazníků se ale za tu dobu změnily a kompaktní nakladače si oblíbily i jiné trhy. Proto nyní přichází na trh s novými modely.
Nové nakladače nabízí nosnost od 700 kg do 1 500 kg při výšce zdvihu 2,50 m (krátké rameno) a 3,07 m (dlouhé rameno). Aby mohl každý stroje nabídnout optimální poměr hmotnosti a výkonu, je řada 2 a 3 osazena motorem vyhovující emisní normě Stage V o výkonu 25 koní a řada 4 a 5 motorem o výkonu 48 koní. Jde o tříválcový motor Perkins. Značení modelů je logické: například model Manitou MLA 2-25 H – číslo 2 značí řadu (2 = malý, 5 = velký). Číslo „25“ značí výkon motoru v koňských silách. „H“ značí převodovku, v tomto případě hydrostat.
Manitou k nakladačům nabízí až 100 druhů různého příslušenství včetně drapáků, lopat, vidlí, kleští, grejdrů a vrtáků. K dispozici je také několik druhů uchycení nářadí. Tato rozmanitost příslušenství umožňuje výrobci se zaměřit na velmi odlišné trhy, ať už jde o zemědělství nebo stavebnictví. Pro stavebnictví nabízí Manitou speciální modely (AL 320/MLA 3-25 HC a AL 420/MLA 4-50HC). Tyto dva modely mimo jiné umožňují vnitropodnikovou přepravu palet s materiálem třeba na městských staveništích, kde je omezený prostor pro pohyb. Nakladače také osloví krajináře a zahradníky.
Všechny modely jsou vybavené hydrostatickou převodovkou. Všechna čtyři kola u modelů Manitou MLA 2-25H a Gehl AL 230 jsou vybavená hydropohony, aby byly tyto malé stroje ještě lépe ovladatelné v jakémkoliv typu prostředí.
Manitou zapracoval na designu nových nakladačů - aby byly ergonomické. Manitou také kladl důraz na to, aby byly modely užší než předchozí modely (při zachování vysoké úrovně výkonu). Aby měly stroje kompaktní rozměry, byl zmenšen kryt motoru a motor byl umístěn podélně k podvozku. Udávaná šířka stroje je tedy minimálně 1,10 m.
Aby se zkrátila délka stroje, byl přepracován i podvozek. Nízká výška mezi 2,14 m a 2,29 m u největších modelů usnadňuje manévrování ve stísněných prostorách. Díky svým rozměrům a hmotnosti lze některé modely snadno přepravovat na přívěsném vozíku. Nakladač řady 2 má hmotnost 1,5 t a nakladač řady 5 2,6 t. Stroje jsou tak vhodné pro půjčovny nakladačů a řemeslníky, kteří se často pohybují mezi pracovišti.
Uživatel si může vybrat mezi uzavřenou kabinou nebo otevřeným bezpečnostním rámem. Při opravách nebo údržbě lze celou kabinu naklonit do stran. Z kabiny má obsluha 360° výhled ven.
Stejně jako všechny stroje Manitou jsou i nové kloubové nakladače propojeny s mobilní aplikací My Gehl/My Manitou. To uživateli umožňuje sledovat jeho činnost a předvídat údržbu stroje. Díky řešení EasyMANAGER (webový portál a mobilní aplikace) mohou správci strojového parku na dálku sledovat činnost každého stroje a optimalizovat tak správu flotily. K těmto datům lze také přistupovat prostřednictvím API, aby se usnadnila integrace do jiných sledovacích systémů. Stroje propojené s tímto systémem standardně využívají dvouletou záruku, kterou lze prodloužit až na 6 let/6000 motohodin.
Stroje se vyrábí v několika továrnách Manitou, včetně Itálie a Spojených států. Většina menších modelů se vyrábí v továrně v Německu. Německo je také pro skupinu Manitou nejdůležitějším trhem. To byl také důvod, proč se tam pro novináře uskutečnilo oficiální představení nových strojů.
Nové nakladače budou na trhu dostupné od června, a to prostřednictvím prodejní sítě Manitou a Gehl. První nakladače se k zákazníkům dostanou ještě letos.