Oslavte s námi 75 let secích strojů AMAZONE
Dnes je 15.7. – svátek slaví Jindřich

Novinky značky Pichon a zlatá medaile za inovace z veletrhu SIMA 2022

Zveřejněno: 22. 12. 2022

Francouzská společnost Pichon působí více než 50 let v oblasti vývoje a výroby strojů pro aplikaci statkových hnojiv. Od roku 2019, kdy ji koupila společnost Samson Agro, zažívá opět výrazný růst. I v České republice popularita této značky, především rozmetadel, stoupá vzhůru. Aktuálně je Pichon v TOP 3 mezi technikou pro aplikaci statkových hnojiv. Stroje se dočkaly řady inovací a firma přišla s novými rozmetadly řady MK a cisternami SV pro rok 2023. Rozmetadla získala hned zlatou medaili na SIMĚ 2022.

Pichon je v TOP 3 mezi technikou pro aplikaci statkových hnojiv.

Pichon si buduje své pevné místo mezi českými zemědělci a podniky. V letošním roce dodal na český trh na 60 stojů, kdy se dlouhodobě nejoblíbenějším modelem stává rozmetadlo Pichon M1350 s objemem 13 m3. Aby však obstála, neustále pracuje na inovacích, nových produktech a technických řešeních. Nyní přichází s inovovanými rozmetadly řady Pichon MK a cisternami Pichon SV, které budou dostupné pro český trh prostřednictvím prodejní sítě AGRI CS již v polovině roku 2023.

Inovovaná řada rozmetadel Pichon MK

Nová řada rozmetadel nabízí celkem třináct modelů s objemem od 10 do 24 m3. Pracovní záběr u větších modelů je až 24 metrů. Jsou navržena tak, aby vyhovovala rozmetání hutných i lehkých materiálů (hnůj, komposty, suchý i mokrý trus, zelené hnojení atd.). Plně pozinkovaná rozmetadla jsou vhodná pro intenzivní použití, jak pro menší farmáře, tak i družstva či podniky poskytující služby. Například modely Pichon MK20, Pichon MK25 a Pichon MK30 jsou určena zejména pro menší a střední farmy v horských nebo těžko přístupných oblastech.

Hlavní inovací rozmetadel Pichon MK je rozmetací stůl PRECISIUM, který se skládá z dvou horizontálních rozdružovacích válců a rozmetacích disků.
Hlavní inovací rozmetadel Pichon MK je rozmetací stůl PRECISIUM, který se skládá z dvou horizontálních rozdružovacích válců a rozmetacích disků.

Hlavní inovací rozmetadel Pichon MK je rozmetací stůl PRECISIUM, který se skládá z dvou horizontálních rozdružovacích válců a rozmetacích disků. Ty zajišťují vynikající příčné rozložení rozmetaného materiálu na maximální šířku až 24 metrů v závislosti na hustotě. Rozmetací stůl lze připevnit k zadnímu rámu rozmetadla a lze jej snadno namontovat a demontovat (počínaje modelem Pichon MK35), díky čemuž je rozmetadlo ještě univerzálnější oproti původnímu modelu. Každý typ válců má své vlastní uplatnění. Rozmetací stůl PRECISIUM lze vybavit pravými, nebo levými deflektory.

Rozmetací stůl Precisium lze vybavit pravými, nebo levými deflektory.
Rozmetací stůl Precisium lze vybavit pravými, nebo levými deflektory.

Rozmetadla Pichon MK díky průměru vertikálních rozmetacích válců 1 035 mm patří mezi největší na trhu. Tato velikost zajišťuje velmi dobré drcení a optimální rovnoměrnou aplikaci hnoje. Rozmetadla také dostala nový design. Konstrukce nástavby maximálně využívá naložený objem a usnadňuje aplikaci hnoje. Úzkou nástavbu doplňuje vysoký zadní rám a svislé válce o velkém průměru. Takto řešená konstrukce zabraňuje vracení hnoje zpět do korby rozmetadla.

Rozmetadla Pichon nabízí velmi dobré drcení a optimální rovnoměrnou aplikaci hnoje.
Rozmetadla Pichon nabízí velmi dobré drcení a optimální rovnoměrnou aplikaci hnoje.

Když upravujete aplikovanou dávku, optimalizujete svůj výstup. K rozmetadlům Pichon MK se nabízí elektrohydraulické ovládacích jednotky a dotykové displeje. Pomocí displeje lze ovládat například otevírání nebo zavírání gilotinových dveří, spouštění a vypínání podlahového dopravníku nebo lze nastavit automatický režim.

K rozmetadlům Pichon MK se nabízí elektrohydraulické ovládacích jednotky a dotykové displeje.
K rozmetadlům Pichon MK se nabízí elektrohydraulické ovládacích jednotky a dotykové displeje.

Zlatá medaile z veletrhu SIMA 2022

Inovovaná rozmetadla se představila na mezinárodním zemědělském veletrhu SIMA 2022 na domácí půdě a získala zlatou medaili za analyzátor Opti-Sensor, který slouží k analýze pevných statkových hnojiv.

Pichon získal zlatou medaili za analyzátor Opti-Sensor, který slouží k analýze pevných statkových hnojiv.
Pichon získal zlatou medaili za analyzátor Opti-Sensor, který slouží k analýze pevných statkových hnojiv.

SAMSON GROUP vyvíjí první NIR senzor pro měření hladiny sušiny a hodnot NPK v pevných organických hnojivech (hnůj, kompost atd.) v reálném čase. Jedná se o společný projekt vedený společnostmi Samson Group, INRAE a Photon Lines. Cílem bylo vyvinout integrovaný spektroskopický systém pro kvantifikaci živin obsažených v hnoji.

Opti-Sensor je integrován do bočnice rozmetadla. Využívá blízkou metodu infračervené spektroskopii, která se používá v zemědělství zejména pokud jde o NIR senzory. Vzorky se odebírají pravidelně. Výsledky jsou porovnávány s databází EPSOLYS a pomáhají určit obsah sušiny a dusíku, uhlíku, fosforečnanu a draslíku. Měření je prováděno v reálném čase při rozmetání. Hnůj je vysoce heterogenní, takže zatím není možné zaručit rovnoměrné rozmetání. Kvantitativní analýza živin nakonec umožní řídit rozmetání jedné ze složek podle potřeby. Díky Opti-Sensoru bude obsluha moci využívat organická hnojiva naplno a bude eliminovat předávkování nebo nedostatečné dávkování na každém hektaru. Tato inovace sníží náklady na minerální hnojiva a sníží dopad rozmetacích operací na životní prostředí.

Společnost Pichon uvádí na trh i novou řadu aplikačních cisteren SV.
Společnost Pichon uvádí na trh i novou řadu aplikačních cisteren SV.

I cisterny Pichon prošly řadou inovací

Společnost Pichon uvádí na trh i novou řadu aplikačních cisteren Pichon SV. Cisternu si lze nakonfigurovat přesně podle zákazníkových představ. Novinkou je integrovaný rám s tandemovým podvozkem se vzdáleností náprav více než 1,8 metru. Díky tomu mají cisterny nižší těžiště a celkovou hmotnost 28 tun, což je o 4 tuny více než je na trhu v této kategorii běžné. Hlavní posunem je ovládání pomocí dotykové obrazovky v kabině traktoru. Nový systém iControl umožňuje pohodlně ovládat veškeré funkce cisterny včetně joysticku. Nové ovládání má zautomatizovat čerpací procesy a samotnou aplikaci. Nezbytným prvkem, na který jsme již zvyklí, je kompletní vnitřní i vnější pozinkování cisteren, aby se maximalizovala životnost stroje. Nově mají cisterny také vyšší standardní výbavu a rozšířilo se portfolio nabízeného příslušenství.