Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 26.5. – svátek slaví Filip

S krmným vozem Strautmann Verti-Mix Double SF se snížila doba krmení z devíti hodin na tři

Zveřejněno: 29. 11. 2021

Samojízdný krmný-míchací vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF pořídila akciová společnost AG – PRODUKT a.s. v roce 2019. Klíčovým faktorem pro jeho koupi byla homogenně připravená krmná směs, protože původní krmné vozy s horizontálním mícháním a frézou tuto podmínku nesplňovaly. S příchodem krmného vozu Strautmann Verti-Mix se nejen zvýšila dojivost, ale současně se zkrátila doba krmení z původních devíti hodin na hodiny tři!

Krmný vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF byl zakoupen v září 2019 a dnes má najeto 3322 Mth.

Firma AG – PRODUKT a.s. se specializuje na chov skotu s produkcí mléka, masného skotu, chovných jalovic a odchov mladého dobytka. Hospodaří na cca 1 900 ha půdy, z toho 300 ha tvoří trvalé travní porosty. Na pěti střediscích mají ustájeno 1 400 kusů hovězího dobytka, z toho 350 dojnic. Nakrmit tak velké stádo už není žádná maličkost. V tom významnou měrou pomáhá technika od německé firmy Strautmann. Dva senážní vozy Strautmann Giga-Vitesse, jeden Strautmann Super-Vitesse a samojízdný krmný-míchací vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF.

„Právě s ohledem na živočišnou výrobu a rozlohu našich luk sklízíme seno a slámu sběracími vozy Strautmann Giga-Vitesse III (2005), Strautmann Super-Vitesse III (2007) a nejnovějším Strautmann Giga-Vitesse CFS 4401 (2014). Využíváme je nejen ke sběru a senážování, ale i jako velkoobjemové vozy pod řezačku. První vůz jsme pořídili už v roce 2005, poté následovaly další dva. Jsou robustní, mají vysoký nakládací výkon, vynikající kvalitu řezu a umožňují tak připravit řezanku na požadovanou délku. Jsou velmi spolehlivé a jednoduché na obsluhu. Například výměna nožů v řezacím agregátu je otázkou několika málo minut, a to bez použití nářadí,“ uvádí předseda společnosti Jaroslav Loukota.

V rámci přejezdů mezi čtyřmi středisky každý den krmný vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF najede kolem 60 km a celkem připraví 11 fůr.
V rámci přejezdů mezi čtyřmi středisky každý den krmný vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF najede kolem 60 km a celkem připraví 11 fůr.

„O nákupu samojízdného krmného vozu Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF se rozhodovalo více než rok. Povoláním jsem zootechnik, tak jsem měl jasnou představu o tom, jak přesně by měla krmná dávka vypadat. Otestovali jsme řadu krmných vozů od různých výrobců, ale nakonec nás přesvědčil právě Strautmann,“ sdělil pan Loukota, který dále dodal: „Až do roku 2019 jsme využívali tři tažené krmné vozy s horizontálním míchacím ústrojím. Výsledkem byla namačkaná a nevzhledně vyhlížející hmota. Zatímco krmný vůz Strautmann Verti-Mix Double SF se dvěma vertikálními míchacími šneky krmivo nejen dobře nařeže, ale i výborně promíchá a načechrá. Výsledkem je vždy perfektně homogenní dávka, ze které krávy nemohou selektovat. Tím se nám zvýšila i dojivost. Rozhodnutí investovat do samojízdného krmného vozu tedy v žádném případě nelituji.“

Krmný vůz Strautmann Verti-Mix 1702 Double SF byl zakoupen v září 2019 a dnes má najeto 3322 Mth. V rámci přejezdů mezi čtyřmi středisky každý den najede kolem 60 km a celkem připraví 11 fůr. „Krmím s ním jednou denně mladý dobytek a dvakrát denně dojnice. Nejenže je to stroj extrémně výkonný, pohodlný a jednoduchý na obsluhu, ale současně podstatně zkrátil dobu krmení z původních devíti hodin na hodiny tři,“ sdělila přímo obsluha Strautmann Verti-Mixu pan Josef Cres, který osobně nedá na stroj dopustit. To dokládá i skvělá péče, kterou pan Cres stroji věnuje.

V areálech společnosti AG – PRODUKT narazíte kromě techniky Strautmann i na další stroje z portfolia klatovské společnosti ARBO, spol. s r.o., která si v regionu dlouhodobě udržuje pověst spolehlivého obchodního i servisního partnera. V podniku využívají již dlouhou dobu sklízecí řezačky značky New Holland, přičemž ta nejstarší pocházela z roku 1992 (New Holland 1905), následoval typ New Holland FX 40 až po nejnovější model New Holland FR 550 z roku 2020. Sklizeň obilovin a řepky zajišťuje mlátička New Holland CX 8080 SL. Dále ve Šťáhlavech můžeme najít např. výměnný systéme ZDT Mega 21 (dozadu sklápěná korba + rozmetadlo hnoje), ale i 25 let stará rozmetadla minerálních hnojiv Amazone ZA-M Special (1996), která jsou stále v provozu a plně funkční

Společnost AG - PRODUKT a.s. hospodaří na cca 1 900 ha půdy, z toho 300 ha tvoří trvalé travní porosty. Zabývá se výrobou živočišných a rostlinných produktů. Mezi hlavní pěstované plodiny patří pšenice ozimá, ječmen jarní i ozimý, řepka, sladovnický ječmen, oves, kukuřice na siláž i na zrno. V rámci živočišné výroby chovají 1400 kusů dobytka, z toho 350 dojnic a 250 jalovic. V současné době zaměstnávají 43 zaměstnanců na střediscích Šťáhlavy, Chválenice, Želčany, Nezbavětice a Šťáhlavice.

Autor: Mgr. Liliana Geisselreiterová
Foto: Mgr. Liliana Geisselreiterová

Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.
Vycházíme i v tisku. Časopis Agroportal24h.cz můžete mít ve schránce zcela zdarma.