Praxe prokázala, že plečkování polí s cukrovou řepou napomáhá zvyšovat cukernatost této plodiny i její celkový výnos. Současné hojnější uplatňování této technologie pak rovněž souvisí s využíváním moderních kypřičů s naváděním a možností přihnojení kapalnými či pevnými hnojivy. Vhodným řešením je pak často kombinace plečkování s páskovým postřikem herbicidy na řádek cukrové řepy. Jde o technologické ošetření, které méně zatěžuje životní prostředí a je levnější. Zatímco první aplikaci postřiku herbicidů lze provádět už při setí, tu druhou – páskovou – lze kombinovat s plečkováním.
Meziřádkové kypřiče Steketee EC-Weeder jsou určeny k mechanickému plečkování s manuálním řízením (v provedení Inter-row, kdy práce probíhají mezi jednotlivými řádky rostlin) a k automatickému plečkování s kamerovým řízením (v provedení Intra-row, kdy se kypření odehrává mezi rostlinami v řádku). V nabídce společnosti Steketee jsou i stroje, které kombinují obě provedení. Meziřádkový kypřič tvoří kompaktní pracovní jednotky s držáky na různé typy pracovních orgánů.
Úspora pracovních operací
Výše zmíněné přednosti páskového postřiku motivovaly firmy Lemken a Steketee k ukázce čelní nádrže Steketee SprayHub a kypřiče vybaveného zařízením Steketee Spray Kit složeným z rozvodů a trysek pro aplikaci postřiku. Prezentace proběhla na loňských podzimních tiskových dnech v Alpenu, kde zástupci obou společností mimo jiné poukázali na to, že při meziřádkovém kypření a současném páskovém postřiku lze ušetřit 40 až 60 % postřikové látky. Tato kombinace je navíc zajímavá i z hlediska úspory pracovních operací – kypření a postřik se provádí při jednom přejezdu.
Čelní nádrž Steketee SprayHub kombinuje všechny potřebné funkce k rychlé aplikaci postřiku. Nádrž je pro tento účel vybavena vlastním ovládáním, míchacím a čisticím systémem. Je řízena sběrnicí ISOBUS a lze ji intuitivně ovládat prostřednictvím softwaru Steketee MegaSpray. K dostání bude ve dvou provedeních s kapacitou 1 100 nebo 1 500 litrů. Vedle hlavní nádrže bude k dispozici nádrž na čistou vodu, nádobka na mytí rukou a plnicí síto. Práškové účinné látky a větší množství granulovaného hnojiva se díky indukční trysce umístěné v nádrži rychle a bezpečně rozpustí. Uzavřený přenosový systém umožní přemístění čisté směsi pesticidů z nádoby do postřikové nádrže, a to pouze se zanedbatelnou kontaminací obsluhy a životního prostředí. Mimochodem, nádrže Steketee SprayHub jsou zhotovovány v Harenu, kde se donedávna vyráběly postřikovače Lemken (nyní tam probíhá i výroba secích strojů). Lemken zdůrazňuje, že jde zcela o nově vyvinutou nádrž, nikoli o vylepšenou nádrž Gemini, která byla kdysi nabízena k již nevyráběným neseným postřikovačům.
Kypřič Steketee EC-Weeder, prezentovaný na tiskových dnech, byl zkonstruován tak, aby bylo možné používat sadu Steketee SprayHub pohodlně v terénu. Zařízení bylo osazeno výškově nastavitelným držákem trysek a stupnicí pro snadné nastavení požadované výšky a polohy postřiku, což obsluze umožňuje individuální nastavení šířky požadovaného postřikového pásu v závislosti na rozteči řádků, plodině a typu aplikace. K dispozici bude i různé provedení trysek, nebudou chybět ani speciální pásové postřikovací trysky s rozprašovacími kužely, které zajišťují rovnoměrnou koncentraci postřikové kapaliny v celé nastavené šířce pásma.
Steketee SprayKit na kypřiči je rozdělen do několika mechanicky ovládaných sekcí, do budoucna je pak plánováno automatické ovládání každé jednotlivé trysky pomocí navigačního systému GPS.
Systém pro páskový postřik Steketee SprayKit (trysky a čelní nádrž) lze používat i ve spojení s kypřičem jiné značky a typu či jej agregovat s jinou technikou pro zpracování půdy.
Na trhu budou čelní nádrž a sada Steketee SprayKit pro kypřič dostupné na jaře 2022. Následovat by mělo uvedení varianty kypřiče s možností hnojení pod kořeny rostlin a varianty určené k propojení s pneumatickým secím strojem Lemken Azurit.