Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 30.5. – svátek slaví Ferdinand

Zemřel zakladatel společnosti Merlo

Zveřejněno: 10. 11. 2022

Amilcare Merlo se narodil v listopadu 1934. Již v raném věku začal pracovat v rodinné kovodílně po boku své starší sestry Nataliny.

Amilcare Merlo

Jeho otec – Giuseppe Amilcare Merlo – založil podnik v centru města Cuneo v roce 1911. Zatímco Natalina (zemřela minulý rok ve věku 91 let) převzala účetnictví a administrativu, Amilcare nakonec převzal výrobu. V roce 1964 se oba sourozenci spojili a založili novou společnost Merlo. Dnes je společnost jedním ze čtyř největších světových výrobců teleskopických manipulátorů a je významným hráčem na trhu zemědělské techniky.

V roce 1964 se oba sourozenci spojili a založili novou společnost Merlo, která vyráběla zařízení v závodě v nedalekém městě San Defendente di Cervasca. V únoru 1972 se po silné bouři zřítila pod tíhou sněhu střecha tovární budovy. Několik zaměstnanců, včetně Amilcareho, spadlo při pádu střechy z výšky asi osmi metrů, ale jako zázrakem všichni vyvázli bez vážných zranění.

První teleskopický nakladač byl vyroben v roce 1981, převratným rokem pro teleskopické nakladače, jak je známe nyní, se však stal rok 1987, kdy byl uveden do výroby model s bočně uloženým motorem.

Toto provedení, vyvinuté a patentované společností Merlo, se záhy stalo standardem i pro ostatní výrobce. Boční uložení motoru s sebou přineslo snížené těžiště, a tak výjimečný výhled všemi směry, že byla nová řada strojů pojmenována "Panoramic". Tato řada se brzy stala synonymem inovativního, všestranného, dobře ovladatelné, výkonného a bezpečného teleskopického nakladače. Právě tyto výjimečné vlastnosti přinesly značce Merlo úspěch na celosvětové úrovni. Produktová řada se nadále rozšiřovala a byla obohacena o nové modely určené pro zemědělství, které v současnosti představuje více než 60 % obratu společnosti.

Celkově výrobní škála zahrnuje padesát modelů prodávaných ve více než 60 zemích, přes 7 poboček a více než 600 nezávislých prodejců. S 90 % veškerých komponentů vyráběnými v rámci vlastní skupiny představuje společnost Merlo jednoho z nejvíce industrializovaných výrobců. Veškerá výroba je soustředěna poblíže města Cuneo (Piedmont, Itálie) a rozkládá se na ploše 230 000 m2.