V roce 2017 dal Claas zelenou své další velké investici v La Mans. 40 mil. EUR bylo investováno především do kompletního obnovení montáže a digitální transformace závodu. To znamená, že součet investic v Le Mans, vývojového centra ve Vélizy a testovacího a ověřovacího centra v Trangé se od převzetí Renault Agriculture v roce 2003 dosáhl přibližně 80 mil. EUR.
„Náš zcela zrekonstruovaný závod v Le Mans udává nová měřítka v produkci vysoce kvalitních a síťově propojených traktorů,“ říká Thomas Böck, předseda výkonné rady Claas. „Vytváříme tak rozhodující základ pro náš další globální růst.“
V roce 2019 byla modernizace ve Francii oceněna jako ukázkový projekt v průmyslu a jako „průmysl budoucnosti“.
Začátek digitálního věku
Obnovení závodu vytváří zcela nové možnosti pro výrobu stále komplexnějších a individuálně konfigurovatelných traktorů. To zahrnuje kompletní přehodnocení mnoha složitých procesů – zejména v interní logistice. Díky použití nejnovějších technologií virtuální reality by všechny procesy již během plánování závodu mohly být provozovány digitálně, a to i u modelů traktorů, které se dosud nevyrábějí. S 3D animacemi a brýlemi pro virtuální realitu bylo přehráno nespočet možností, jak projít všemi montážními kroky od hnacího ústrojí po hotový a testovaný traktor. Jakékoliv nezbytné strukturální změny byly proto identifikovány brzy. Klíčovým faktorem v automatizaci výroby bylo zavedení takzvaných Automated Guided Vehicles (AGV). 40 těchto plně automatických přepravních prostředků bez řidiče přepravuje traktory od první k poslední montážní stanice a mohou přepravovat až 20 tun. To znamená, že mají nejen dostatečné užitečné zatížení pro současné řady, ale také pro budoucí, ještě výkonnější modely. V budoucnu by se mělo vyrobit až 75 traktorů denně – momentálně je to 50 traktorů. V přepočtu by to mělo být v budoucnu 13 000 traktorů ve srovnání s dnešními 10 000 traktory.
Moderní pracovní místa
Zaměstnanci jsou také benefitem kompletně zmodernizovaného závodu. Díky nové logistické infrastruktuře mají zaměstnanci zřetelně více místa na ergonomicky navrženém montážním pracovišti, protože na montážní linku jsou dodávány pouze díly, které jsou okamžitě potřeba. Na některých stanovištích mohou zaměstnanci snáze komunikovat pomocí sluchátek s mikrofonem. Světlé barvy zajišťují společně s moderní technologií osvětlení LED koncentrovanou a příjemnou pracovní atmosféru s charakterem denního světla.
„Kromě účinnosti byly pracovní podmínky naší hlavní prioritou při navrhování nového výrobního závodu,“ vysvětluje Dr. Martin von Hoyningen-Huene, vedoucí divize traktorů a člen výkonné rady Claas. „Dokázali jsme výrazně zlepšit pracovní postupy a ergonomii, což zvyšuje motivaci i koncentraci našich zaměstnanců. Stejně jako nová logistika je to základní stavební kámen pro výrobu traktorů podle nejvyšších standardů kvality.“
V Le Mans se v současné době vyrábí pět modelových řad traktorů s výkonem od 75 do 460 k. Společně s vývojovým centrem ve Vélizy u Paříže a testovacím a ověřovacím centrem v Trangé je v Le Mans zaměstnáno přibližně 1000 lidí. Výrobní závody pracují úzce s dalšími vývojovými centry a závody, jako např. v Německu s Claas E-Systems v Dissenu nebo Claas Industrietechnik v Paderbornu, kde jsou vyráběny podvozky Terra Track pro Axion 900 a bezstupňové převodovky s dělením výkonu pro výrobní řadu Arion 500 a Arion 600.
Nové technologické centrum v Ymeray blízko Chartres, které bylo otevřené ve stejnou dobu, znamená, že Claas nadále posiluje svoji přítomnost ve Francii – největším producentovi zemědělské technologie v Evropské unii. Už od roku 1958 vyrábí Claas v Metz lisy pro zemědělce a zaměstnává přes 2200 lidí.
Digitální odpočítávací kampaň pro Le Mans
V březnu byla zahájena videokampaň na sociálních médiích, která ohlašuje inauguraci závodu v Le Mans. Ve 12 videích byla zobrazena historie závodu, důležité milníky a nejvýznamnější inovace. To působivě ukázalo, jak lze inovativní sílu znovu zvýšit od převzetí společnosti Claas v roce 2003.
U příležitosti oficiálního opětovného otevření bude navíc online spuštěna samostatná stránka na webu Claas pro továrnu na traktory v Le Mans. Na stránce excellence-lemans.claas.com najdete informace, údaje a fakta týkající se závodu, města Le Mans a historického pozadí, doplněné o přehled nejdůležitějších technických milníků a inovací. Kromě toho nabízí 360 stupňová prohlídka závodu, obrázková galerie a četná videa možnost lépe poznat závod a jeho zaměstnance.