Budoucí plány firmy Horsch úzce souvisí s automatizačními technologiemi, které se v zemědělství stále více prosazují. Od nich už je to navíc jen krůček k autonomnímu provozu strojů, tedy k jejich volnému pohybu a činnostem na poli. Firma Horsch se přitom od konkurence liší v tom, že chce s robotickými technologiemi přijít na trh velmi rychle, a to do dvou let!
Horsch aktuálně vyvíjí několik druhů robotů. Společnost je k tomu motivována požadavky zemědělců i přísnými předpisy, které se stát od státu liší. Půjde o menší stroje o hmotnosti maximálně půl tuny s pracovním záběrem do tří metrů a o velké tažné prostředky s možností agregovat stroje s pracovním záběrem až 24 metrů. Bude jen na zemědělci, který druh autonomního stroje zvolí.
Michael Horsch novinářům poprvé představil plně funkční autonomní secí stroj. Složen je z pásového tažného prostředku o výkonu 450 až 500 koní a hmotnosti 12 tun a z širokozáběrového secího stroje Horsch. Agregován může být se secími stroji Horsch Serto, Horsch Avatar nebo Horsch Maestro – tedy s technikou, která se kompaktně skládá směrem dopředu. Díky koncepci tažného prostředku lze připojit i překládací vůz nebo techniku pro zpracování půdy – například velkoplošný diskový podmítač Joker. Odpojení stroje je přitom jednoduché a k manipulaci s ním poslouží klasický traktor.
Robot této velikosti je podle Michaela Horsche určen pro velké zemědělské podniky. Prvního nasazení se dočká na farmách na Ukrajině, v Kanadě, Austrálii a Jižní Americe, tedy v zemích s mírnějšími zákony a předpisy. Dalšímu většímu rozšíření těchto autonomních strojů ve většině evropských a amerických států zatím brání současné přísné zákony.
„Robotizace, to není jen stroj, který vidíte, ale především to, co nevidíte – software. A nikoli ten, který stroj řídí – ten je relativně jednoduchý. Absolutně nejdůležitější je software pro plánování tras, pohybu a logistiky stroje po poli,“ uvedl Horsch. Firma provozuje v České republice, konkrétně v Kněžmostě, vlastní farmu s názvem AgroVation, která mimo jiné slouží k testování a ověřování strojů a technologií. Před deseti lety zde začali uplatňovat řízený pohyb strojů po poli – tzv. Controlled traffic farming (CTF). A právě deset let získávání znalostí o řízeném pohybu teď Horsch zúročuje při vývoji autonomních strojů. Michael Horsch k tomu dodal, že farma bude během několika let kompletně přestavěna na robotický podnik.
CTF je termín, který označuje celkový přístup farem. Je založen na vysoké technologické kázni, důsledných změnách v organizaci jízd strojních souprav a na využití moderních navigačních prostředků.
Do vizí firmy Horsch nespadá snižování počtů zaměstnanců v zemědělství. Nejde ani o to sebrat práci traktoristům. Ba naopak, traktoristé dostanou nový úkol. Místo celodenního sezení v klimatizované kabině se budou pohybovat venku kolem stroje a kontrolovat ho, zda pracuje správně a zda je osivo správně uložené. Vznikne-li problematická situace na poli, včas zasáhnou a provedou optimalizaci stroje (rychlost, nastavení apod.). Co se vzdělání týče, na traktoristy nebudou kladeny vyšší nároky než teď. „Traktoristy budoucnosti máme nyní doma, je jim 6 až 10 let a jsou zvyklí hrát virtuální zemědělské simulátory. Takovým lidem dáme ovladač do rukou a oni budou vědět, co se strojem provádět. Chceme poskytnout práci těm, co budou schopni techniku takto obsluhovat. Dostaneme tak i více lidí do zemědělství,“ uvedl na závěr Michael Horsch.