Agromex - Největší distributor zemědělské techniky v ČR
Dnes je 17.7. – svátek slaví Martina

Lisovat vysoce stlačené balíky bez zbytků motouzu. To umožňuje nový dvojitý uzlovač od Krone

Zveřejněno: 22. 3. 2022

Krone vyvinulo pro modelovou řadu lisů na balíky Krone Big Pack nový uzlovač V-Knoter, který bude k dispozici od podzimu roku 2022.

Nový dvojitý uzlovač V-Knoter je určen pro lisy od Krone Big Pack.

Zvláštním plusovým bodem inovativního vázacího aparátu ze Spelle je, že spojuje vysokou spolehlivost dvojitého uzlovače s vlastnostmi jednoduchého uzlovače Cormick, který neprodukuje odřezky motouzu. V-tvar uzlovače Krone V-Knoter, který je směrem dolů otevřený spolu s novou řídící drahou uzlovače jsou základními elementy tohoto ústrojí. Nůž umístěný na nožové páce, která byla až doposud použita u dvojitého uzlovače, je nahrazena pákou vytahující motouz z přidržovacího disku. Nůž se nyní nachází přímo před přidržovacím diskem motouzu.

A takto funguje nový uzlovač Krone V-Knoter: Proces vytváření dokončovacího uzlu se téměř neliší od známého dvojitého uzlovače (systém Deering). Jediný rozdíl: Otočením přidržovacího kotouče dojde k odříznutí obou motouzů. Vytahovací páka společně s uzlovačem, který protahuje konce motouzů, tvaruje uzel (= Deering uzel). Tím dojde ke spolehlivému zavázání hotového balíku.

Nový uzlovač Krone V-Knoter spojuje vysokou spolehlivost dvojitého uzlovače s vlastnostmi jednoduchého uzlovače Cormick, který neprodukuje odřezky motouzu.
Nový uzlovač Krone V-Knoter spojuje vysokou spolehlivost dvojitého uzlovače s vlastnostmi jednoduchého uzlovače Cormick, který neprodukuje odřezky motouzu.

Pak následuje startovací uzel nového balíku. Jehly se vracejí zpět do výchozí pozice a pokládají horní a spodní motouz na hák uzlovače. Ten se začíná otáčet. Konce motouzů jsou za podpory vytahovací páky vytaženy z přidržovacího disku. Po zavázání skončí motouzy ve formě pružné, extrémně zatížitelné startovací smyčky (smyčkový uzel nebo Cormick uzel). Díky upravenému uzlovači Krone V-Knoter ve tvaru „V“ se následně snadno nechá vytáhnout smyčkový uzel z uzlovače.

Spolehlivý dvojitý uzlovač Krone V-Knoter nevytváří odstřižky motouzu.
Spolehlivý dvojitý uzlovač Krone V-Knoter nevytváří odstřižky motouzu.

Díky kombinaci principu obou uzlů nyní Krone nabízí extrémně spolehlivý dvojitý uzlovač, který nevytváří odstřižky motouzu. Ve srovnání s jednoduchým uzlovačem zaujme nový dvojitý uzlovač, který neprodukuje zbytky motouzu, především svou vhodností pro vysoké slisování balíku. Díky tomu, že nový Krone V-Knoter vychází z doposud používaného dvojitého uzlovače, je možné jím dodatečně doplnit i starší lisy s dvojitým uzlovačem.