„Chceme co nejvíc podpořit náš agrární export. Hledání nových odbytišť je i kvůli napjaté situaci na východě Evropy ještě důležitější než dříve. Asie je perspektivní trh s rostoucí ekonomikou a kupní silou obyvatelstva, navíc s Vietnamem i Filipínami pojí Českou republiku vazby už z minulosti. Proto jsem se rozhodl svou účast na misi nerušit, i když zemědělci ohlásili další protesty, zemědělské nevládní organizace jsem o tom sám informoval. Cesty se zúčastní přes 40 zemědělských a potravinářských podnikatelů a jsem přesvědčen, že jde o konkrétní pomoc sektoru. Naše potravinářství a zemědělství je kvalitní a má dobrou pověst, takže máme potenciálním obchodním partnerům co nabídnout,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Cílem cesty bylo i osobní projednání schválení České republiky coby země, ze které je možné na Filipíny i do Vietnamu vyvážet vepřové a hovězí maso a masné produkty. Přijetí už dříve rozjednané dohody ale zbrzdila pandemie covidu.
„Budeme se účastnit důležitého jednání o exportu masa, kde můžeme našim protějškům z Filipín a Vietnamu potvrdit, že péče o zvířata v České republice i náš veterinární dozor nad masnými výrobky jsou na špičkové úrovni. Dohoda pak otevře cestu našim masným výrobkům do jihovýchodní Asie. Právě to je důvod, proč se této dlouho plánované mise účastním osobně,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Program pro podnikatelskou část mise je zaměřen na efektivní propojování českých firem a akademických institucí s partnery z obou zemí. Důvodem mise je totiž i zájem českých podnikatelů o tyto trhy, na kterých chtějí prohloubit dosavadní spolupráci, případně i navázat další.
V jihovýchodní Asii je tradičně poptávka po českém pivu, chmelu, sladu, pivovarnických, ale i potravinářských a zemědělských technologiích. Česká republika sem často vyváží i krmiva, veterinární preparáty, mléčné produkty či potraviny zdravé výživy.