TECNOMA - Ultimátní přesnost postřiku
Dnes je 29.1. – svátek slaví Zdislava

Nosič nářadí NeXaT je testován s cisternou Wienhoff

Zveřejněno: 18. 1. 2023

Mezi konvenční zemědělskou technikou nosič nářadí NeXaT působí jako zjevení. Má zvládnout téměř všechny polní práce díky rychlovýměnnému modulárnímu systému. Kvůli němu byla vyvinuta nová závěsná technika. Výrobce nyní stroj testuje ve spojení s cisternou firmy Wienhoff.

Nosič nářadí NeXaT je testován s cisternou Wienhoff.

NeXaT je "all-in-one-system-tractor", který zvládne každou pracovní operaci na poli – od kultivace přes setí, ochranu rostlin až po sklizeň. Nově je testován s cisternou pro hnojení polí. Stroj NeXaT je vybaven rychlovýměnným modulárním systémem, kde lze snadno instalovat a demontovat techniku potřebnou pro každý pracovní krok. Jde tedy o nosič nářadí.

Stroj NeXaT má variabilní pracovní záběr 6 až 24 metrů, a tak jej lze využít v systému Controlled Traffic Farming (CTF).

NeXaT je navržen jako autonomní pracovní stroj a je vybaven periferním monitorovacím systémem. Vybaven je i kabinou s ručním ovládáním, kterou lze otáčet o 270°. To vytváří základ pro plně automatizovaný provoz stroje a umožňuje ruční ovládání vozidla během přepravy. Integrované nářadí je namontováno mezi čtyři velké, elektricky poháněné pásové jednotky, které lze pro jízdu po silnici otočit o 90°. V současné době je pohon zajišťován dvěma nezávislými dieselovými motory, z nichž každý nabízí výkon 545 koní (400 kW) s generátory. Vozidlo je navrženo pro alternativní technologie pohonu, jako je například vodík.

Se strojem NeXaT lze sklízet i plodiny. S integrovanou mlátičkou dosahuje NeXaT poprvé výkonnosti 130 až 200 t/h. Mlátička využívá 5,8 metru dlouhý axiální rotor namontovaný příčně ke směru jízdy. Tok plodiny je přiváděn centrálně a energeticky efektivně tangenciálně do rotoru. Tím se dosahuje přibližně dvojnásobného výkonu mlácení oproti běžným strojům. Pracovní záběr činí až 14 metrů. Zásobník má objem 32 m³, v důsledku čehož sklízecí mlátička nepotřebuje na polích běžné délky překládací vůz. Vyprázdnění zásobníku trvá asi jednu minutu.