Společnost STAGRA byla založena v roce 1992 s cílem provozovat rostlinnou i živočišnou výrobu. Vedle toho se zabývá prací ve službách a obchodem se zemědělskými stroji Horsch. Spolumajiteli a jednateli společnosti STAGRA jsou Ing. Karel Dvořák a Ing. Josef Svoboda.
STAGRA je spolumajitelem družstva VOD JISTUZA. Hospodaří na výměře 1 850 hektarů, z toho 1 250 hektarů připadá na ornou půdu. VOD JISTUZA hospodaří na výměře 1 000 hektarů, z toho 600 hektarů připadá na ornou půdu. Hospodaří ve výšce 550 až 570 m n. m. V rámci rostlinné výroby se zaměřuje na produkci tržních plodin, jako je pšenice, ozimá řepka, žito, oves a kukuřice. V živočišné výrobě využívá vlastní krmné plodiny. V roce 2012 byla uvedena do provozu bioplynová stanice a v roce 2017 stáj pro dojnice. Roční užitkovost činí 11 000 litrů.
Významný prodejní a servisní partner v regionu
Techniku značky Horsch společnost dováží do České republiky od roku 1992. Stroje této značky sama provozuje a testuje na svých pozemcích. Hlavní sídlo společnosti STAGRA se nachází v obci Studená v okrese Jindřichův Hradec. V roce 2022 bylo otevřeno nové obchodně-servisní středisko ve Strakonicích. Na obou střediscích se konají tradiční Dny otevřených dveří a Polní dny. Třetí obchodně-servisní středisko se nově nachází v Chodové Plané.
Prodejní sortiment společnosti STAGRA není velký, převážně se specializuje na techniku pro zpracování půdy a setí značky Horsch a na techniku pro ochranu rostlin Horsch Leeb. Firma Horsch letos oslavila 40 let od svého vzniku. Philipp Horsch řídí rodinnou firmu Horsch spolu s bratrem, jeho manželkou a společníkem. Všech jeho pět sourozenců je činných v zemědělství, kterému se věnují celý život. Veškeré aktivity společnosti jsou řízeny ze sídla ve Schwandorfu, kde se také nachází jeden z výrobních závodů (v Německu jsou celkem tři a ostatní v zahraničí). Většina strojů značky Horsch se doposud vyrábí v Německu. Produkty firmy Horsch jsou dostupné po celém světě. Stěžejním předmětem činnosti společnosti je výroba strojů pro profesionální zemědělce. Vlastní jedno z největších portfolií techniky na zpracování půdy, které navíc neustále rozšiřuje. To stejné platí o postřikové technice. Aktuální řada postřikovačů Horsch Leeb zaujímá samojízdné modely o výkonu motoru od 210 do 460 koní s nádržemi o objemu od 5 000 do 8 000 litrů. Tyto stroje mají různé rozchody náprav, třídy norem pro různé trhy, 68 variant ramen, 17 různých možností konfigurace trysek, 162 variant rozdělení ramen do sekcí – a tohle vše je navíc mezi sebou možné kombinovat. Ve výrobním programu také nalezneme tažené a nesené postřikovače. Obě verze postřikovačů se představily na polním dni STAGRA. Výrobce také reaguje na výskyt nových oborových témat, jako je omezování chemických látek a zvýšená poptávka po strojích, které dokážou pracovat precizně. Do výrobního programu proto zařadil stroje určené k mechanické likvidaci plevelů a víceúčelové nástroje pro závěsnou techniku.
Praktické předvedení techniky
Technika Horsch byla návštěvníkům prezentována formou statických i praktických ukázek. Prakticky se například představil secí stroj Horsch Avatar 6.16 SD, který má secí botky umístěné ve dvou řadách (rozteč 16,7 cm). Dvoukomorový přetlakový zásobník o kapacitě 5 000 litrů je rozdělen v poměru 60:40. Secí stroj umožňuje provádět výsev plodin s různou roztečí řádků. Když provádí výsev všechny secí botky, rozteč činí 16,7 cm. Pro výsev řepky může uživatel zvolit tzv. selektivní vedení, díky němuž vzroste rozteč na 33,4 cm. Výsevní botky jsou na sobě nezávislé a uživatel je schopen regulovat dávku osiva směřujícího do botek. Různé druhy osiv je tak možné set do různých hloubek při jednom přejezdu. Proto má secí stroj dvě výsevní ústrojí se dvěma dávkovacími válečky. Secí stroj využívá jednokotoučové výsevní botky. Ty sdílí komponenty s botkami, jež využívá přesný secí stroj Horsch Maestro. Botka je bezúdržbová. Maximální přítlak botky činí 350 kg.
Za zmínku zde stojí systém AutoForce pro automatickou regulaci přítlaku botek na základě půdních podmínek na poli. Jelikož málokdy panují na poli stejné podmínky, přítlak botky se automaticky mění podle toho, zda výsev probíhá v kamenitých nebo lehkých půdách. Tím je zajištěna optimální hloubka setí, aniž by docházelo k přílišnému nebo nedostatečnému utužení půdy. Porost pak vykazuje vyrovnané vzcházení. Systém pracuje tak, že senzor měří přítlak na opěrných kolech. Tlak je předem nastaven v terminálu a obsluha si může vybrat mezi třemi úrovněmi tlaku. V případě, že by se kontaktní tlak změnil, senzor to detekuje a systém automaticky přítlak upraví tak, aby vždy odpovídal nastavené nominální hodnotě.
Dalším prakticky představeným secím strojem byl Horsch Focus 6 TD, který se nejčastěji uplatňuje při zakládání porostů řepky a meziplodin. Hlavní část stroje tvoří radličky sloužící pro hluboké kypření půdy a uložení hnojiva. Půdu zpracují do hloubky až 30 cm a dokážou uložit hnojivo ve dvou horizontech – na povrch, do hloubky nebo jako kombinaci obojího, což je výhodné právě při setí řepky. Zadní výsevní sekce stroje může být v provedení s roztečí řádků 30 cm pro řepku nebo 15 cm pro obilniny. Focus se vyrábí i ve verzi s tříbodovým závěsem, na který lze zavěsit secí stroj na kukuřici. Stroj se dá nakonfigurovat tak, aby se uplatnil při zpracování půdy a setí metodou strip-till. Součástí jeho výbavy může být i zařízení Horsch MiniDrill G&F o objemu cca 400 litrů, které plní funkci třetího zásobníku pro osivo. Díky němu je také možné při výsevu a aplikaci hnojiv oddělit fosfor od dusíku. Účinnost stroje při setí řepky se tak téměř zdvojnásobí.
Návštěvníkům byl předveden i osmimetrový diskový secí stroj Horsch Pronto 8 DC. Ve výbavě má dvě řady disků na zpracování půdy a utužení povrchu půdy zajišťuje zadní pneumatikový pěch. Dvoukotoučové botky mohou pracovat s přítlakem až 120 kg. Secí botky jsou hloubkově naváděny kopírovacími kladkami. Přítlak a hloubka setí se nastavují nezávisle a vzájemně se neovlivňují. Stroj disponuje dvoukomorovým zásobníkem (5 000 litrů) se systémem G & F, kdy složky (osivo a hnojivo) jsou dávkovány samostatně a aplikovány do stejného řádku.
Dalším z předvedených strojů byl radličkový kypřič Horsch Fortis 6 AS určený pro zpracování půdy od 4 do 30 cm. Uživatel si může volit typ pěchu, ale také se rozhodnout, zda má být pěch pevně spojený s rámem nebo má být hydraulicky předpjatý. Zákazník může vybírat mezi jednoduchými a dvojitými předními opěrnými koly. Hloubka se dá nastavit buď pomocí ověřeného klipového systému, nebo plně hydraulicky z kabiny. Jako téměř všechny modely kypřičů je i Fortis vybaven integrovaným posilovačem tažné síly, který na zadní nápravu tahače přenáší až 1,2 tuny a tím efektivně brání prokluzu.
Ukázaly se i nožové válce Horsch Cultro 9 TC, jež je vhodné použít při prvotním mělkém zpracování řepkového, slunečnicového nebo kukuřičného strniště, případně při rozmělňování porostů meziplodiny, zejména v souvislosti s greeningem či v boji proti zavíječi. Prezentovaný model byl opatřen těžkým třířadým prutovým segmentem pro intenzivní rozprostření půdy či organické hmoty a tvorbu jemné zeminy. Segment je hydraulicky ovládán z kabiny traktoru.
Prezentovány byly i prutové brány Horsch Cura s pracovním záběrem 15 a 24 metrů. Boční části tohoto modelu lze při otáčení na souvrati mírně nadzvednout pomocí dvouzdvihového válce. Při práci se tyto boční části nachází v plovoucí poloze, čímž se přizpůsobují terénu. Pro ještě lepší kopírování povrchu je vybaven až 11 opěrnými koly, přičemž jejich umístění lze upravit podle vzdálenosti řádků mezi plodinami.
Na poli byl k vidění i nejnovější kypřič Horsch Terrano 6.4 GX určený pro zpracování půdy do hloubky 25 cm. Vyrábí se v šesti variantách s robustními radličkami TerraGrip s pružinovým jištěním. Největší výhodou stroje je mimo jiné jeho ovládání – hloubka zpracování půdy se nastavuje pohodlně hydraulicky z traktoru. Ke kypřiči je k dispozici celá řada radliček v nejrůznějším provedení.
Nechybělo předvedení stálice ve výrobním programu – diskového podmítače Horsch Joker RT. Podmítač je schopen zpracovat půdu do hloubky pěti až patnácti centimetrů. V šesticentimetrové hloubce je možné dosáhnout celoplošného podříznutí půdy. Podmítač je tak vhodný pro provádění podmítky po sklizni. Uplatnění nalezne i při podříznutí půdy s řepkovým výdrolem. Na každé slupici jsou uchycené dva disky, aby byla zajištěna vysoká průchodnost. Před řadu disků lze umístit například hydraulicky nastavitelný smyk, který nalezne uplatnění při předseťové přípravě. Další možností je nožový válec určený pro narušení řepkového nebo kukuřičného strniště.
Přítomné zemědělce mohl zaujmout i Horsch Finer 7 SL určený pro mělké obdělávání půdy do čtyř centimetrů. Spolehlivě zpracuje celý půdní profil. Zvládne upravit půdu se strništěm, výdrolem, slámou i plevely. Je tak vhodný pro použití u zemědělců snažících se redukovat spotřebu chemických látek. Stroj je složen ze čtyř řad křídlových radliček opatřených karbidovou úpravou, jež prodlužuje jejich životnost. Rozestupy mezi jednotlivými řadami (50 cm) a radličkami (22 cm) navíc poukazují na fakt, že se radličky překrývají. Na akci se prezentovala sedmimetrová verze vybavená čtyřmi předními opěrnými koly. Část stroje, jež se nachází za segmentem radliček, opěrných kol či za packer válcem, disponuje dvěma řadami prutů, u kterých lze hydraulicky nastavovat přítlak. Ve výbavě může mít i pérovou lištu CrossBar sloužící především k urovnávání povrchu půdy.