Jindra Koutová hospodaří v obci Veselé u Děčína od roku 1992 na 120 hektarech, z čehož dvacet je vlastních a zbytek pronajatých. Veškerá výměra pozemků zajišťuje krmivovou základnu pro chovaný skot a koně. „Tady se kvůli prasatům nevyplatí pěstovat nic jiného. Když jsme pěstovali pšenici, tak nám všechno sežrali. Děláme hlavně senáž,“ uvedla Koutová s tím, že výměra patří hlavně lučním travám, vojtěšce a jeteli. Kromě dvaceti krav se Koutová jako jedna z mála v této oblasti zabývá chovem Českomoravského belgického koně – pro udržení tradice chovu českých koní u nás. Vedle práce na zemědělské půdě věnuje svůj čas i práci v lese.
Do sklizně pícnin se na farmě kromě jiného zapojují před třemi lety pořízený obraceč SaMASZ P6-771 a shrnovač SaMASZ Z2-840. Do budoucna je zvažována také investice do čelního žacího stroje téže značky. „Je to dobrá značka a pro nás malé zemědělce je ideální a finančně dostupná. Cena pořízených strojů pro nás byla směrodatná,“ uvedla Koutová jeden z důvodů pro volbu strojů polské produkce. „Používali jsme polský svinovací lis a byli jsme s ním spokojeni. Pak jsme měli dvě polské baličky a polský žací stroj. Proti polským strojům nic nemáme a jsme s nimi spokojeni. U značky SaMASZ se mi líbí, že její stroje jsou masivní a vyrobeny z kvalitního materiálu. I ve srovnání s některými tuzemskými výrobky vydrží více,“ dodala. Stroje SaMASZ lze pořídit za akční ceny – právě díky tomu ušetřila desítky tisíc korun i Jindra Koutová.
Dvourotorový shrnovač urychlil sklizeň
V minulosti byl ve Veselé využíván starý shrnovač s pracovním záběrem kolem čtyř metrů. Pro vytvoření jednoho řádku hmoty se proto muselo jet vždy nadvakrát. Pro urychlení celého procesu byl proto (a z důvodu stále více nestabilního počasí a nutnosti plnění termínů sečí) pořízen nový dvourotorový shrnovač SaMASZ. „Když je málo hmoty, lze shrnovat na maximální pracovní záběr 8,40 metrů a když je hmoty méně, lze ubrat a řádky tak korigovat, což je velká výhoda. Když shrnujeme, hned za shrnovačem jede svinovací lis, který už nemusí čekat na zpětnou jízdu shrnovače,“ uvedla majitelka.
Každý ze dvou rotorů shrnovače disponuje klikou pro nastavení pracovní výšky. „Při správném nastavení pracovní výšky shrnovač vůbec neshrnuje spolu s hmotou hlínu a cizí předměty. Jakmile ráno nastavíte pracovní výšku, máte ji tam i večer po práci, nic nemá tendenci se povolovat,“ uvedla jednu ze zkušeností majitelka. O regulaci tlaku na terén se starají také odlehčovací pružiny. Rotor shrnovače má bezúdržbovou převodovku, z mechanismu pak vyúsťují ramena s prsty se speciálním tvarem, uspořádáním a profilem, jež napomáhá preciznímu sběru a správnému tvarování řádku. Prsty disponují ochranou proti ztrátě. Šířku záběru od 7,6 do 8,4 metrů lze hydraulicky regulovat: „Hydraulické nastavení šířky záběru je dobré pro svinovací lis. Náš lis má sběrač se záběrem dva metry, a tak si nastavujeme šířku řádku přesně na dva metry. Když je totiž menší, musí se při lisování kličkovat, aby v lisovací komoře docházelo ke správnému tvarování balíku. Myslím si, že shrnovač se středovým ukládáním řádku je lepší než shrnovač se stranovým ukládáním řádku,“ uvedla zkušenost z praxe majitelka s tím, že je díky možnosti přizvednout z kabiny rotory rovněž snadné reagovat na překážky na poli. Shrnovač má široká zadní kola (nucené řízení), která stroji propůjčují stabilitu jak při přepravě, tak při práci na louce. Nevýhodou je podle Koutové jeho vyšší šířka na silnici: „Při práci ve svahu je ale široký rozchod zadních kol naopak výhodou.“ Stabilitu, ale i kopírování terénu zajišťují také tandemová kola rotoru: „Práce v kopcích a na svahu není žádný problém, kopírování je stejně perfektní. Kola na rotorech jsou výhodou, protože se pak chovají tak, jak potřebujete, prsty se do země nezarývají a zvedají se podle potřeby,“ doplnila majitelka. Během přepravy se sundávají tři ramena s prsty. Údržba shrnovače spočívá pouze v tom, že se jednou týdně vše potřebné namaže, pak už jen postačí použít smeták na ometení nečistot. Konstrukce stroje je uzpůsobena tak, aby se předcházelo různému poškození, svědčí o tom třeba hnací hřídel umístěná uvnitř tažné oje, již zmíněné bezúdržbové převodovky a ochrana proti ztrátě prstu či automatický systém ohýbání zástěny řádku.
Větší obraceč pomůže zvládat nástrahy nestabilního počasí
Dříve využívaný obraceč se rozbil, a navíc na něj už nešly sehnat náhradní díly, a tak před třemi lety současně se shrnovačem Koutová zakoupila obraceč, tentokrát ale s větším pracovním záběrem – na každé straně má o jeden rotor více. Obraceč dosahuje podstatně vyšší plošné výkonnosti. Větší pracovní záběr se při současném nestabilním počasí hodí více než kdy jindy. „Letos jednou svítilo slunce, podruhé zase pršelo, a to vše jsme museli skloubit s prací v lese. První seč byla dobrá, ale otavy už ne – na to, jak na začátku sezóny pršelo. Ani na vlhčích pozemcích tráva moc nenarostla. Hmoty je ale ve srovnání s rokem 2018 více. Tehdy to byla katastrofa. Po prvních sečích v květnu nic nevyrostlo kvůli horku a krmení jsme měli jen díky tomu, že nám zbylo pár set balíků z předešlého roku,“ popsala jednu z nezáviděníhodných situací Koutová. Šestirotorový obraceč má pracovní záběr 7,7 metrů. Obraceč majitelka provozuje ve spojení s lehčím traktorem (obraceč je vhodný pro traktory o výkonu od 60 koní, váží skoro tunu), u něhož je tak potřeba používat přední závaží. U obraceče jsou součástí hlavního rámu s trubkovým profilem převodovky s olejovou náplní se snadno přístupnými mazacími body. Převodovka je zakrytovaná, aby se do ní nedostaly nečistoty. Dvojice hydraulických válců zajišťuje plynulé skládání levé i pravé strany obraceče do transportní polohy i na svažitých loukách. Majitelka by však ocenila ještě sklopení krajních rotorů pro ještě bezpečnější jízdu po pozemní komunikaci. Obraceč při práci stabilizují tlumicí vzpěry. Každý z rotorů má nastavitelná kola pro velký úhel rozprostření, práci na hranicích pole a v mokrých podmínkách. Majitelka u obraceče oceňuje jeho robustnost a bezporuchovost.
Pozemky jsou od farmy vzdálené až 20 km, a tak majitelka oceňuje možnost s oběma stroji jezdit bez problémů po pozemních komunikacích. Stroje mají veškerá oprávnění a příslušenství pro jízdu po silnici, jako jsou osvětlení, výstražné tabulky a zámky pro transport.
Na servis je spoleh
A jaké jsou zkušenosti s prodejním a servisním partnerem, společností N&N Košátky s.r.o. (akreditovaný dovozce strojů SaMASZ do ČR, pozn. redakce), přesněji s jejím střediskem Děčín? O jedné z příhod informuje Koutová: „Když je s něčím problém, zavolám Šárce Švejdové z N&N Košátky a na druhý den je vše vyřešené. Když se jedná o náhradní díl, je přivezen přímo na farmu, což u jiných firem není samozřejmostí. Líbí se mi, že servis funguje dobře. Zrovna nedávno se pracovníkovi podařilo při otáčení na louce chytit rotorem shrnovače sloupek plotu. Ohnulo se všech šest ramen na rotoru. Stačilo ale zavolat a na druhý den jsme ramena i s prsty a kloboučky měli. Nemuseli jsme čekat a nic se nemuselo objednávat. Měli jsme stroj jiné značky, a když se nám na něm něco rozbilo, museli jsme čekat tři dny. Komunikace mezi zákazníkem a obchodníkem N&N Košátky funguje dobře. Stejně tak je bezproblémová i spolupráce mezi jejich pobočkami ohledně náhradních dílů apod.“ Za celé tři roky však oba stroje neměly žádnou poruchu.