„Chovem masného skotu se tady v podhůří Nízkého Jeseníku zabýváme již roky. Začínali jsme s plemenem aberdeen angus, nyní máme křížené plemeno limousin a základní stádo čítá asi 380 kusů. Býčky prodáváme, jalovičky prodáváme jako zástav a část zůstává na obnovu vlastního stáda,“ představil hlavní výrobní zaměření Ing. Luděk Havelka, spolumajitel Farmy Dobřečov, s.r.o.
Na farmě pracuje celoročně deset zaměstnanců a ekonomiku má na starosti manželka Ing. Havelky. V současné době obdělávají kolem 800 hektarů zemědělské půdy a na dalších asi 200 hektarech poskytují služby okolním zemědělcům. Donedávna zaujímaly celou výměru jen trvalé travní porosty, ale vzhledem k stále častějším přísuškům začali 130 hektarů orat a pěstovat oves, tritikále a jetelotrávy. Na zimu potřebují vyrobit až 6 000 balíků senáže a sena a dalších 3 500 balíků slámy, kterou nakupují. Skot je od listopadu do jara ve stáji na hluboké podestýlce a jinak na pastvě. Hnůj potom vracejí zpět do orné půdy a na travní porosty.
K zabezpečení krmivové základny potřebují na farmě výkonnou a provozně spolehlivou techniku. První linku na sklizeň pícnin Pöttinger pořídili již v roce 2008. Žací kombinaci NOVADISC 730 s čelní lištou NOVACAT 306 F ALPHA MOTION, obraceč EUROHIT 810 N a shrnovač EUROTOP 851. Kombinace NOVADISC 730 už sklízí jen podle potřeby, například nedopasky, obraceč a shrnovač nahradily novější stroje. Hlavní sklízecí technikou je nyní disková žací kombinace NOVACAT S10 vybavená čelním strojem NOVACAT 301 F ALPHA MOTION. Hmotu obrací polonesený dvanáctirotorový HIT 12.14 T s velkým pracovním záběrem 12,7 metru, případně vypomáhá starší osmirotorový EUROHIT 810 N. Řádky připravuje čtyřrotorový TOP 1403 C s flexibilním pracovním záběrem 9 až 14 metrů, který lze upravit podle množství sklízené hmoty. Záložním strojem je dvourotorový stranový shrnovač EUROTOP 651.
„U travních porostů děláme za sezonu dvě seče, pícniny na orné půdě sklízíme třikrát. V první seči sklízíme na senáž a na seno asi 450 hektarů travních porostů plus pícniny na orné půdě. V druhé seči, když vyjde počasí, je přibližně stejná výměra trav, ale některé plochy se musí přepást a potom je mulčujeme. Naštěstí nemáme velkou svahovitost, i když jsou místa, kde se obsluha při sjíždění do údolí zapotí,“ poznamenal Ing. Luděk Havelka. Co se týče výkonnosti a provozní spolehlivosti strojů Pöttinger na pícniny, jak uvedl Ing. Havelka, nemá důvod tuto značku měnit.
„Jsou to stroje prověřené množstvím sklizených hektarů a roky práce v náročných podmínkách. Jsem s nimi spokojený. Žací lišty máme seřízené, aby sekly čistě, rychle a bez problémů. Když jsou vhodné podmínky, tak žací kombinací v agregaci s traktorem 230 k zvládneme v prodloužené směně 100 hektarů. Spotřeba vychází při vyšší rychlosti něco přes tři litry nafty na hektar. Ke sklizni v co nejkratším čase nás donutily především velké výkyvy počasí v posledních letech, takže se snažíme těmto změnám přizpůsobit,“ dodal farmář.
Výbornou práci odvádí i dvanáctirotorový obraceč HIT 12.14 T v agregaci s traktorem 90 k, souprava vykazuje nízkou potřebu energie při vysoké rychlosti a výkonnosti. Obrací píci pouze na seno a za sezonu udělá 350 hektarů.
Podobně si na farmě pochvalují čtyřrotorový shrnovač TOP 1403 C se záběrem 14 metrů, který v agregaci s traktorem 160 k udělá kolem 1 000 hektarů za rok. „Je to naprosto bezproblémový stroj. Má perfektní manévrovatelnost, na svahu neujíždí, je stabilní, vytváří pravidelný a čistý středový řádek,“ zhodnotil farmář.
Nejnovějším strojem v lince na pícniny je v Dobřečově od minulé sezony lis na kulaté balíky s variabilní komorou IMPRESS 3160 VC PRO. Tento stroj by měl tamním uživatelům přinést maximální všestrannost, jak sklidit krmivo v požadované kvalitě a uskladnit před vlivem počasí. Řízený výkyvný sběrač sbírá jakoukoli plodinu. Sklízený materiál je dopravovaný nad rotorem a přiváděný tangenciálně do lisovací komory. Bezpečný start balíku i při použití plného počtu 32 nožů je vždy zaručen. Nová multifunkční jednotka umožňuje vázání do sítě i do fólie. Kombinace lisu s ovíječkou přesvědčí bezpečným přesunem balíků i na velkých svazích. Změny počasí v posledních letech ovlivnily v tomto podniku rozhodnutí pro pořízení strojů na zpracování půdy a setí.

„S produkcí dostatečného množství objemných krmiv jsme začínali být, jak se říká, na hraně. Vybrali jsme proto rovnější a vhodné pozemky, na kterých se v historii oralo, a začali s pěstováním pícnin a doplňkových plodin na orné půdě,“ komentoval tento prakticky nucený přechod majitel farmy.
Na zpracování půdy zvolili v Dobřečově pětiradličný pluh SERVO 45 M NOVA s hydropneumatickou pojistkou proti přetížení a kamenům. Tlumí rázy na rám a veškeré nosné části, snižuje namáhání čepů a pouzder pluhu. To samozřejmě zvyšuje jeho životnost i uživatelský komfort pro obsluhu. Je to robustní stroj, který pracuje s traktorem 220 k. Dokáže se maximálně přizpůsobit každým půdním podmínkám a na podzim kvalitně připravit celou výměru orné půdy včetně zapravení hnoje.
Půdní podmínky a vliv počasí určily výběr vhodné technologie i pro zakládání porostů. Třímetrový univerzální diskový secí stroj TERRASEM 3000 D s dvojím dávkováním současně zvládne ukládání osiva i průmyslového hnojiva. Výhodou je možnost nastavení rozdílné hloubky ukládání osiva a hnojiva pro lepší start rostlin a následné rovnoměrné zapojení porostu. V agregaci s traktorem 230 k secí stroj zvládne předseťovou přípravu půdy, tvorbu optimálního seťového lůžka, přesné uložení osiva a zpětné utužení, aby osivo dosáhlo potřebné klíčivé vlhkosti. „Secí stroj má za sebou první sezonu a je pro nás obrovským přínosem.
Osvědčil se při zakládání porostů všech plodin a děláme s ním i obnovu a přísevy travních porostů. U techniky, ať již na pícniny nebo na půdu, je pro nás zásadní plynulý provoz během sezony. Porucha stroje může rychle způsobit značné ekonomické škody, takže oceňujeme přístup firmy pana Marka Hanáka. Spolehlivý servis je pro mě, jako zákazníka, alfou a omegou,“ zdůraznil na závěr Ing. Luděk Havelka.