Čelní kolové nakladače pro agro sektor
Dnes je 3.12. – svátek slaví Svatoslav

V zemědělství chybí pracovníci. Naštěstí je částečně nahrazují chytré technologie

Zveřejněno: 30. 7. 2024

V zemědělství dlouhodobě chybí pracovníci. To se výrazně projevuje při žních, kdy zemědělci musí rychle sklidit úrodu. Podle dat pracovního portálu Prace.cz je v sektoru zemědělství neustálý nedostatek pracovníků zejména kvůli namáhavé práci a relativně nízkým mzdám zemědělských dělníků. Sklizeň tak u nás letos zachraňují moderní technologie.

Moderní sklízecí mlátičky jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními.

„Platy zemědělských dělníků, jejichž práce je tak důležitá při žních, se dlouhodobě drží pod celkovým průměrem, což je jeden z faktorů dlouhodobého nedostatku pracovníků v segmentu,“ říká Tomáš Pavlíček z portálu Prace.cz. „Zemědělství dělníky přetahují další segmenty jako je logistika nebo výroba,“ dodává.

V prvním čtvrtletí 2024 si dle dat ČSÚ vydělal pracovník v zemědělství, lesnictví a rybářství v průměru 31 813 Kč hrubého. Což je více než o 12 000 Kč v průměru méně, než byla průměrná mzda v České republice napříč segmenty: 43 941 Kč hrubého. I když mzda v zemědělství meziročně stoupla o 5,1 % nevedlo to k růstu počtu pracovníků. Podle informací (ČSÚ) je v českém zemědělství téměř o polovinu méně pracovníků než před 25 lety. Jedná se o necelých 100 000 zaměstnanců, v prvním čtvrtletí 2024 to bylo 89 500 s tím, že v druhém a třetím čtvrtletí počty vždy rostou.

„Mnoho českých zemědělců poslední dva roky naštěstí zainvestovalo do moderní zemědělské techniky a technologií. To jim umožňuje zefektivňovat procesy a vystačí si často i s menším množstvím pracovníků. Jejich nábor není navíc snadný. Zemědělství není pro ně atraktivní obor, mzdové ohodnocení také často není žádná sláva. Naštěstí zde stále více pomáhají nové moderní zemědělské stroje a technologie. Bez nich by to měli zemědělci v dnešní době a budoucnu velice těžké,“ říká Jakub Hurta, obchodní ředitel společnosti Agromex.

V celém procesu zemědělské rostlinné výroby pak stále více pomáhají pokročilé zemědělské stroje a technologie. „Moderní stroje jsou nyní v období žní klíčové, protože je třeba sklidit úrodu během několika dní. Lidí je nedostatek a moderní stroje zefektivňují práci tak, že i velkou úrodu se daří sklízet včas,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex.

Příkladem nové technologie je platforma MyMex, která integruje senzory a technologie, což umožňuje zemědělcům sledovat a řídit jak svou zemědělskou techniku (traktory, kombajny, mlátičky), tak stav sklizně. To znamená kompletní přehled a kontrolu na jednom místě.

„Pomáhají také pokročilé zemědělské stroje, například sklízecí mlátičky Fendt IDEAL využívají navigaci a RTK signál, při nastavení souvraťového managmentu jsou schopny automatického otočení, najetí do nové linie a spuštění agregací. V případě, že je více strojů na jednom pozemku, mohou stroje sdílet svoji polohu a provádět práci společně na centimetry přesně, když každý z nich má například jiný záběr pracovní lišty. Ze strojů lze také odeslat výnosové mapy k vyhodnocení a vytvoření aplikačních map pro další aplikace hnojiv, postřiků a osiva,“ říká Patrik Kalenda ze společnosti Agromex.

Moderní traktory a další zemědělské stroje jsou vybaveny nejen pokročilým hardwarem, ale také inteligentními softwarovými řešeními, která umožňují propojení stroje s pracovištěm obsluhy a kanceláří. Díky těmto řešením zemědělci dokážou například lépe plánovat svou práci. Moderní kombajny disponují různými vychytávkami, ve velkých vedrech tyto klimatizované stroje zpříjemňují pracovní podmínky a mají ve výbavě třeba i ledničku. Podle čerstvé analýzy ÚZEI (Ústavu zemědělské ekonomiky a informací) již 30 % českých zemědělských subjektů využívá alespoň nějakou technologii precizního zemědělství.