ZD Unčovice obhospodařuje více než 7 000 hektarů zemědělské půdy. Zaměřuje se na tradiční rostlinnou a živočišnou výrobu a provozuje bioplynovou stanici (BPS) s maximálním výkonem 1 189 kW. Hlavními plodinami v rostlinné výrobě jsou ozimá pšenice, jarní ječmen, řepka, cukrovka, kukuřice, hrách a plodiny pro potřeby živočišné výroby.
Živočišná výroba je rozdělena do dvou částí: chov prasat a chov holštýnského skotu. V obou případech se jedná o uzavřený obrat stáda. Chov prasat probíhá na farmách v Rozvadovicích, Nákle, Střeni, Křelově a Hynkově, celkově se jedná o 600 prasnic, 5 000 prasat ve výkrmu a 3 000 selat. Ve středisku Příkazy je ve velkokapacitních stájích chováno 900 krav holštýnského plemene. Dojnice dosahují průměrné užitkovosti více než 12 000 litrů mléka na kus a rok. Krmné dávky jsou tvořeny kukuřičnou siláží, cukrovarnickými řízky, CCM, vojtěškovou senáží, žitem, pšenicí a ječmenem. ZD Unčovice připravuje krmné směsi vlastní míchárnou a nakupuje pouze doplňky.
Zvýšení výkonu a ochrana zvěře
V dobách dávno minulých v podniku pracovaly samojízdné žací mačkače Fortschritt, které byly s příchodem moderních a výkonnějších strojů nahrazeny žacími dvoukombinacemi či trojkombinacemi připojitelnými k traktoru. Sklizeň žita a pícnin posledních sedm let zajišťovala souprava složená z traktoru a žací trojkombinace Krone s pracovním záběrem devět metrů. Kvůli značné výměře pícnin a žita byl traktor s žacími stroji agregován téměř nepřetržitě. Družstvo navíc provozuje čtyřrotorový shrnovač Krone Swadro a lis Krone BigPack 1290 XC. Letos se vedení podniku rozhodlo linku pro sklizeň krmných plodin modernizovat, protože žací stroj má již na kontě 15 000 posečených hektarů! O kvalitě stroje Krone svědčí fakt, že za celou dobu jeho životnosti nebylo nutné provést generální opravu. Stroj vyžadoval jen běžnou péči.
Na jaře letošního roku se podniku naskytla možnost prakticky vyzkoušet daleko výkonnější žací stroj – samojízdný mačkač Krone BiG M 450. „Ze začátku jsme byli ke stroji skeptičtí. Nakonec jsme jej vyzkoušeli v našich podmínkách. Jeho odvedenou práci jsem vyhodnocoval nejen já, ale i náš hlavní agronom a zootechnik. Zjistili jsme, že stroj dosahuje velmi dobrých výsledků,“ uvedl hlavní mechanizátor Lukáš Masárech s tím, že byl stroj nakonec pořízen. Podle vedení podniku je investice do takového stroje daleko smysluplnější než do sklízecí mlátičky, protože pracuje dvě třetiny roku – sklizeň pícnin se provádí třikrát až čtyřikrát ročně. Kvůli značné výměře vojtěšky (350 ha), luk s trvalým travním porostem (250 ha) a žita se letos žací mačkač Krone BiG M 450 téměř nezastavil. Posekal téměř dva tisíce hektarů.
„Jsem v mysliveckém spolku v Unčovicích, takže beru v úvahu i ochranu zvěře. Když s ním sklízeli žito, zjistil jsem, že je z vysoké kabiny výborný výhled na pole. Když se objevila zvěř, byla hned vidět a šlo rychle zpomalit. I obsluha stroje mi potvrdila, že při sklizni pícnin srnčata včas zaregistruje, a tak může zpomalit či zastavit. Se strojem Krone BiG M 450 jsme zvedli výkon, aniž by to bylo na úkor zvěře,“ uvedl mechanizátor. Hlavní předností stroje je jeho vysoký plošný výkon. „Na pozemcích s vojtěškou, kde nebyla zvěř, jsme jezdili až 20 km/h. S traktorem by rychlost dosahovala 15 km/h. Navíc Krone BiG M 450 má o metr větší pracovní záběr než doposud používaná žací trojkombinace. I když bychom na některých pozemcích mohli dosahovat ještě vyšších výkonů, než dokáže traktor, jezdíme rychlostí 13 až 15 km/h, a to opět kvůli zvěři,“ doplnil mechanizátor.
Spokojenost během prvního roku provozu
Během sklizňové sezóny si vedení podniku ověřilo, že si Krone BiG M 450 hravě poradí s hustým porostem. Dostatečnou výkonovou rezervu mu propůjčuje šestiválcový motor Liebherr o výkonu 449 koní. Regulace mezního zatížení zajišťuje lepší využití kapacity stroje. Jakmile se dosáhne předem stanovené hranice otáček motoru, dojde automaticky k poklesu rychlosti jízdy. Tím je zajištěno optimální sečení za všech podmínek. Lukáš Masárech si pochvaluje i jeho vysokou obratnost, kterou zajišťují hydromotory kol a vysoký rejd. Každé kolo je poháněno hydraulickým motorem s axiálními písty a koncovou planetovou převodovkou. Rovněž jízda po silnici je rychlá a komfortní. Obě nápravy disponují hydropneumatickým odpružením. Stroj má rovněž hydraulicky nastavitelnou světlou výšku. Pro jízdu po silnici se sníží o 15 cm a při vjezdu na pole zase zvýší, aby pod strojem mohly procházet i vydatné řádky posečené hmoty.
U stroje Krone BiG M 450 je síla z motoru efektivně přenášena přímo na tři žací ústrojí. Rozdělovací převodovka je umístěna přímo před motorem. Odtud se energie přenáší pomocí řemenů a kloubových hřídelí na každé jednotlivé žací ústrojí. Diskové žací ústrojí pochází z osvědčené konstrukční řady EasyCut, které mají extrémně pevný žací nosník ve verzi HeavyDuty. Systém SafeCut chrání žací ústrojí před poškozením způsobeným cizími předměty. Nájezdová pojistka se stará o to, že se boční žací ústrojí při kontaktu s překážkou vychýlí dozadu a zvedne nahoru. Po překonání překážky se vychýlená žací jednotka vrátí zpět do své původní polohy. Stroj v ZD Unčovice je navíc vybaven hydraulickým a automatickým bočním posunem čelního žacího ústrojí doprava/doleva. V ostrých zatáčkách ani při práci na svahu tak nevznikají neposečené pruhy. Zootechnik u všech tří žacích jednotek oceňuje prstový kondicionér s nastavitelnou intenzitou úpravy píce za pomocí otáček a vzdálenosti od žebrovaného plechu.
Šneky integrované v bočních žacích ústrojích bez kontaktu s půdou ukládají posečenou hmotu na řádek tvořený předním žacím ústrojím. V případě potřeby lze zvolit rozprostírání hmoty na široko. Pravý nebo levý žací stroj může odkládat hmotu do řádku a druhý žací stroj na široko – to se hodí zejména pří sečení souvratí pozemku. Všechny vyjmenované možnosti ZD Unčovice využívají v praxi. Stroj je po pozemku přesně řízen satelitní navigací a díky systému SectionControl automaticky zvedá jednotlivé žací jednotky nad již posečenou částí pozemku.
Z hydraulicky uložené kabiny je perfektní výhled ven. V interiéru se nachází ovládací terminál s dotykovým displejem ve vysokém rozlišení, na kterém lze sledovat práci stroje (i vzdáleně pomocí telematiky) a v loketní opěrce je integrovaný multifunkční joystick. Z kabiny lze pohodlně ovládat přítlak a výšku sečení. Kromě toho je možné dvě výšky strniště a dvě hodnoty odlehčení uložit do paměti a později je podle potřeby aktivovat ovládací pákou. Kryty šneků lze rovněž pohodlně otevírat a zavírat z kabiny. Jedním stisknutím tlačítka lze zvolit, zda se má posečená píce rozprostírat na široko nebo dopravovat na střed a ukládat na řádek od čelního žacího ústrojí.
Závěr
Závěrem lze konstatovat, že investice do samojízdného mačkače Krone BiG M 450 se pro ZD Unčovice ukázala jako velmi výhodná. Tento stroj nejenže výrazně zvýšil pracovní výkon, ale zároveň umožnil efektivní ochranu zvěře, což je pro podnik, který hospodaří na rozsáhlých plochách, klíčové. Díky pokročilým funkcím, jako je automatická regulace otáček motoru, vysoký pracovní záběr a sofistikovaný systém pro rozprostírání píce, Krone BiG M 450 dokáže efektivně pracovat i v náročných podmínkách. Mechanizátor i další odborníci v podniku vyzdvihují jeho vysokou obratnost, komfort a snadnou údržbu. V kombinaci s moderními technologiemi, jako je satelitní navigace a telematika, stroj nabízí výbornou kontrolu nad kvalitou práce a úsporou času. Tento stroj je tak vynikajícím příkladem, jak moderní technologie mohou podpořit udržitelné a efektivní hospodaření ve velkých zemědělských podnicích.