Zatímco doposud měla modelová řada vytřásadlových sklízecích mlátiček John Deere T5/T6 čtyři modely, nyní jich je osm. U axiálních sklízecích mlátiček John Deere S7 zůstávají čtyři modely. Všechny modely napříč řadami získaly nové označení.
Obě modelové řady mlátiček převzaly kabinu z vlajkové lodi John Deere X9. Kabina poskytuje komfort, moderní technologie a hlavně nové displeje páté generace včetně multifunkční ovládací páky. Zajímavostí je, že jsou k dispozici výhradně světla v LED provedení a již nelze objednat halogenové osvětlení. Vybírat lze z LED světel se svítivostí 30 000 nebo 45 000 lumenů – se třemi, respektive čtyřmi diodami.
Sklízecí mlátičky John Deere T5/T6 a nejslabší model John Deere S7 pohání 9l motor s novým zpracováním výfukových plynů, vylepšeným vstřikováním a recirkulací výfukových plynů EGR. Zajímavostí je, že v motoru nenajdeme dmychadlo ani přetlakovou komoru (osvědčilo se u vlajkové lodi John Deere X9). Motor používá nové kombinované senzory snímající tlak i teplotu, zjednodušila se jeho elektroinstalace a některé komponenty motoru mají nové umístění. Větší modely John Deere S už nepohání 13,5l motor John Deere, ale 13,6l motor, který pohání i model John Deere X9-1000. Motor je osazen jedním turbodmychadlem a nabízí o 15 % větší efektivitu, o 15 % nižší spotřebu paliva a snížené jmenovité otáčky na 2 000 ot/min.
Co se dopravy zrna týče, nově lze mlátičky John Deere T6 pořídit s větším zásobníkem o objemu 13 500 litrů (nelze u provedení Hillmaster). „Téčko“ rovněž převzalo výsypnou rouru z větších modelů John Deere X9 – má větší průměr, vyšší rychlost vyprazdňování (až 150 l/s) a naklápěcí koncovku.
Co přináší Hillmaster?
Sklízecí mlátičku John Deere T lze pořídit ve verzi se svahovým vyrovnáváním Hillmaster. Samotný systém Hillmaster kompenzuje 15 % svah, dalších 7 % kompenzuje „svahový balíček“ mlátičky. S kompletní výbavou tak mlátička bez problémů zvládne 22 % svah. Horní síta jsou v tomto případě rozdělena na 6 sekcí a mezi každou sekcí je předěl, na kterém jsou namontovány gumové prvky. Ty rozvrstvují materiál i ve svazích po celé šířce sít. Díky svahovému vyrovnávání obsluha vždy sedí rovně. A to nejdůležitější – v rovině je i celé mláticí ústrojí včetně vytřásadel a sít. Výhodou Hillmasteru je také to, že do drtiče padá sláma rovně.
„Téčko“ obdrželo i nový drtič pro zpracování posklizňových zbytků. Maximální počet nožů drtiče se zvýšil ze 108 na 124 kusů. Konstruktéři upravili geometrii drtiče a snížily jeho otáčky tak, aby měl nízké nároky na požadovaný výkon a současně aby byla zachována kvalita řezání. Kvůli vyššímu počtu nožů byla zesílena ložiska, zvětšil se rotor drtiče a hřídel. Drtič lze z továrny vybavit ovládáním protiostří z kabiny stroje.
Převodovky u John Deere řady T
John Deere k mlátičkám řady T nabízí dva typy převodovek. První převodovka disponuje třiemirychlostními stupni, při každém řazení je nutné zastavit. Druhou převodovkou je Prodrive. Jde v podstatě o powershift převodovku, která sleduje zatížení motoru, tlak v hydrostatice, polohu joysticku a podle toho řadí první nebo druhý rychlostní stupeň bez potřeby zastavení. Je-li mlátička osazena touto převodovkou, v základní výbavě má elektrickou uzávěrku diferenciálu. Mlátička je k dispozici i s pohonem všech kol (s axiálním pístovým čerpadlem, nemá hydromotory v kolech) a s kontrolou trakce.
Naproti tomu John Deere S7 převzal drtič z modelů John Deere X9. Využívá nože s patentovanou konstrukcí (povrch obsahuje malé důlky snižující odpor vzduchu), která snižuje požadavek na výkon stroje. Rozmetání slámy a plev zajišťují dva mechanicky hnané rotory. Rotor drtiče funguje jako předlohová hřídel, z níž vede pohon a přes úhlové převodovky jsou poháněné rozmetací kotouče. U rozmetacích kotoučů nelze měnit otáčky, ale úhel zakrytí a naklopení krycích plechů pro změnu tvaru rozmetání.
John Deere S7 obdržel nové ztrátoměry. Horní síta mlátičky jsou rozdělená na čtyři části. Každá část má svůj ztrátoměr. Údaje z každého ztrátoměru se zobrazují na displeji v kabině. Praktickou vychytávkou je zakrytování ztrátoměrů, aby bylo eliminováno zkreslování míry ztrát tvrdými stonky narážejícími do ztrátoměru.
Technologická výbava
Modely John Deere S7 i John Deere T6 disponují novou elektronickou architekturou s vyšší přenosovou rychlostí a nechybí ani síťové kamery. Stroje jsou tak připraveny na budoucí plnou automatizaci pracovních činností.
Všechny sklízecí mlátičky John Deere od roku 2025 budou mít v základní výbavě nový přijímač s gyroskopem. Modely ve svahovém provedení Hillmaster si nově berou informace o náklonu právě z tohoto přijímače. Díky proporcionálnímu ventilu ve spojení s AutoTracem bude vyrovnávání ještě rychlejší a přesnější.
Pro zvýšení produktivity během sklizně inženýři vylepšili a zavedli u modelů John Deere T6 systém Ground Speed Automation, což je Automatizace Pojezdové Rychlosti. Systém obdržel zcela nový algoritmus a kromě regulace pojezdové rychlosti na základě ztrát, zatížení motoru a tlaku ve variátoru systém sleduje i pokrytí, výšku sklízecího adaptéru, sklizenou plochu a náklon mlátičky. Obsluha může využít i automatizační systém, který se postará o automatické nastavení sít a otáček ventilátoru (na základě zvolené plodiny – řepka/kukuřice apod.) při jízdě z/do kopce.
John Deere S7 jde v oblasti produktivity ještě dál a přebírá systém pracující se satelitními snímky a kamerami, který se již osvědčuje u modelů John Deere X9. Systém dokáže reagovat v reálném čase na rozdílné podmínky na poli. Do mlátičky lze vzdáleně poslat kromě hranic pozemků i satelitní snímky, na jejichž základě stroj pozná předpokládaný výnos a hustotu materiálu. Kamery umístěné na kabině mají za úkol snímat výšku porostu – rozpoznají kolejový řádek, polehlý porost, jízdu na půl záběru lišty apod. Na základě obrazu z kamer a satelitních snímků pozná systém mlátičky hustotu porostu, která teprve bude přicházet do stroje, a výšku porostu, podle které upraví pojezdovou rychlost, aby byly dodrženy přijatelné ztráty a zatížení motoru. Kamera se skládá z foto-čočky snímající obraz a stereo-kamery snímající výšku porostu – jedno bez druhého může fungovat. Stejně tak může fungovat jen kamera bez satelitních snímků a naopak.
Sklízecí mlátičky John Deere T6 a S7 mají i funkci automatického otáčení na souvrati – obsluha může volit různé strategie otáčení.
Sklízecí mlátičky John Deere lze vybavit systémem HarvestLab, který u plodin dokáže měřit vlhkost, dusík, škrob a olejnatost. Farmář tak může úrodu roztřídit podle kvality. HarvestLab také umí vytvořit mapu dusíku, na jejímž základě lze následně variabilně hnojit pole. Výhodou je, že lze HarvestLab využít i stacionárně mimo sklizňovou sezónu, aniž by se demontoval ze sklízecí mlátičky.
Inovace pro následující sklizňovou sezónu nesou i sklízecí adaptéry. Kromě nového označení mají ve výbavě ISOBUS zásuvku a nově lze pořídit adaptér s přiháněčem s dvojitě řízenou trajektorií.