Paseka, zemědělská a.s. hospodaří na 3 000 ha zemědělské plochy, z toho 2 700 ha zaujímá orná půda a zbytek tvoří trvalé travní porosty. Největší výměru zaujímá ječmen jarní a kukuřice, následuje pšenice ozimá, řepka, žito, cukrová řepa a sója. „Loňský rok dopadl z hlediska výnosů podle očekávání. Velmi dobře dopadla sója a kukuřice, výnos u cukrové řepy byl rekordní. Aktuálně se potýkáme s problémy jako každý větší zemědělský podnik, a to s draze nakoupenými hnojivy, ceny komodit a větším výskytem hrabošů,“ uvedl agronom a mechanizátor Ondřej Přidal.
Většina pozemků se nachází v nadmořské výšce 240 – 280 m. n. m. (pozemky v katastrech obcí Babice, Mladějovice, Lužice a Paseka) a menší část pozemků v nadmořské výšce 500 – 650 m. n. m. (katastry Chabičov a Dalov). V živočišné výrobě se podnik zaměřuje na chov mléčného skotu, přesněji 600 kusů Holštýnského skotu. Na středisku v Mladějovicích se nachází dojnice, dva velkokapacitní kravíny s dojírnou, porodna a stáj pro výkrm býků. Na středisku v Pasece je zejména mladý dobytek (jalovice), který je poté převážen do Mladějovic.
Během roku je potřeba zajistit přepravu sklizených plodin z pole do středisek podniků – Babice, Mladějovice a Paseka. Ze středisek s živočišnou výrobu je nutné odvážet chlévskou mrvu na pole. Živočišná výroba ročně vyprodukuje 15 000 tun hnoje. K tomu slouží mimo jiné dopravní a aplikační technika německého výrobce Tebbe.
Odvoz velkoobjemových hmot a rozmetání hnoje
Vedení společnosti Paseka, zemědělská a.s. začalo v roce 2006 hledat víceúčelový stroj, který by zajistil jak přepravu velkoobjemových hmot, tak hnojení a současně nahradil starší rozmetadla RUR 5 a T088. V roce 2007 společnost BV-Technika do zemědělského podniku dodala dva výměnné systémy Tebbe. Již od prvopočátku oba výměnné systémy tvoří soupravu s traktory o výkonu 230 koní.
„S výměnnými systémy Tebbe vozíme cokoliv. Jedna nástavba návěsu Tebbe na velkoobjemové hmoty za celou dobu odvezla 32 000 tun materiálu a jedno rozmetadlo 130 000 tun hnoje. V tom není započteno rozmetání hlíny, šámy a dolomitického vápence. Poradí si i se zátěží 25 tun,“ vypočítal Ondřej Přidal. Na oba stroje v podniku nedají dopustit a ani neplánují jejich vyřazení z provozu, dokonce chtějí pořídit třetí kus.
Výměnný systém Tebbe je v podniku maximálně vytížen. Jeho sezóna začíná na jaře při rozmetání hnoje, poté následuje odvoz senáže. Po žních opět probíhá rozmetání hnoje. Na podzim se zase využije k odvozu silážní kukuřice a ke konci roku opět k rozmetání hnoje. Výměna nástaveb návěsu Tebbe zabere dvě hodiny dvěma pracovníkům.
Málokdy se podaří rozmetat hnůj z polního hnojiště, a tak je na pole rovnou dovážen ze střediska živočišné výroby, většinou ze vzdálenosti do pěti kilometrů. Jelikož podnik využívá v oblasti rozmetání hnoje i poskytovatele zemědělských služeb, měl možnost Ondřej Přidal systém od Tebbe porovnat i s jinými rozmetadly na trhu. Podle jeho názoru se jim kvalitou a rovnoměrností rozmetání vyrovná a v mnohém i předčí. Rozmetání materiálu provádí dva disky a horizontálně umístěné válce.
Při sklizni pícnin a kukuřice nejsou u nástavby využívány nástavky. I tak podle mechanizátora není problém odvést dvacet dva tun kukuřice. Ondřej Přidal hodnotí stabilitu návěsu Tebbe jako velmi dobrou. Bez problémů zvládá i odvoz senáže z výměry 250 hektarů nacházející se v kopcovitém terénu.
Výměnné systémy Tebbe jsou spolehlivé. Po patnácti letech provozu byl měněn pouze řetězový dopravník. Na rozdíl od konkurenčních značek návěsů v podniku nebylo za celou dobu potřeba ani opravovat brzdový systém.
Technika pro sklizeň pícnin a kukuřice od Krone
V roce 2013 společnost BV-Technika do podniku dodala i stroje značky Krone. Jednalo se konkrétně o samojízdnou sklízecí řezačku Krone Big X 700 s desetiřádkovým kukuřičným adaptérem a třímetrovým sběracím adaptérem. Řezačka tehdy zvýšila výkonnost sklizně a kvalitu krmiva. Řezačka Krone Big X 700 ročně sklidí 1 000 ha senáže a 200 ha silážní kukuřice.
Současně s řezačkou byl pořízen i čtyřrotorový shrnovač Krone Swadro 1400 a žací trojkombinace Krone složená z čelního žacího stroje Krone EasyCut F 320CV a zadních žacích strojů Krone EasyCut B1100.
Sezóna žací trojkombinace Krone EasyCut s pracovním záběrem deset metrů začíná v květnu při sklizni travních porostů. Vybavena je shazovacími pásy, a tak tvoří z celého záběru dva řádky. Tyto řádky následně shrne do jednoho řádku již zmíněný shrnovač. Žací stroje jsou také vybaveny prstovým kondicionérem. Výsledný řádek sklidí řezačka Krone Big X 700. Žací stroj ročně poseče hmotu z výměry 1 100 ha. Technika Krone je podle slov mechanizátora naprosto spolehlivá. V nejbližších letech má podnik v plánu techniku pro sklizeň pícnin obměnit za nejnovější stroje od Krone.
I když si pracovníci podniku většinu oprav provádí svépomocí, občas je potřeba využít specializovaného servisu. V tom jim je nápomocno středisko BV-Techniky ve Velkém Týnci u Olomouce. Mechanizátor obzvláště pozitivně hodnotí rychlou dodávku náhradních dílů na techniku Krone.
Máte-li zájem se dozvědět více o produktovém portfoliu společnosti BV-Technika, navštivte její stánek na brněnské výstavě ANIMAL TECH ve dnech 22. – 26. 4. 2023.