„Již tradičně začala sklizeň ozimého ječmene na jižní Moravě, a to přesně před týdnem v okolí Pohořelic, tedy ve stejné lokalitě jako loni. Kvůli poklesu osevních ploch letos očekáváme snížení sklizně u většiny druhů základních obilovin i řepky olejky. Podle stavu porostů obilovin můžeme odhadovat, že půjde o průměrnou sklizeň, která se bude pohybovat zhruba ve výši předchozích ročníků. Bude záležet na místních půdních a klimatických podmínkách a samozřejmě i na počasí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Po dřívějším nástupu jara rychlý vegetační vývoj plodin částečně zpozdilo následné chladnější počasí. Loni začala sklizeň obilnin poslední červnový týden, a to ozimým ječmenem.
„Můžeme očekávat, že letošní sklizeň obilovin zcela bez problémů pokryje domácí potřebu. Ta se dlouhodobě pohybuje mezi 4,8 až 5,5 milionu tun obilovin celkem. Od pondělí 8. července 2024 začne naše Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem vydávat každoroční žňové zpravodajství. Každé další pondělí čísla sklizených ploch jeho prostřednictvím upřesňujeme. Přibližně v době, kdy se žně překlápí do své druhé poloviny, informace doplňují údaje o kvalitě obilovin. Jejich vzorky analyzuje Agrotest fyto v Kroměříži, a to pšenici a žito, ve Výzkumném ústavu pivovarnickém a sladařském v Brně pak sladovnický ječmen,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
Český statistický úřad zveřejní první odhad sklizně až 4. července 2024 spolu s aktualizací osevních ploch všech plodin. Nyní jsou k dispozici data s osevními plochami ozimů pro sklizeň v roce 2024 dle stavu k 30. listopadu 2023.
Česká republika je u obilovin více než soběstačná, ze 165 %. Z obvyklé celkové úrody zhruba 8 milionů tun (po dodatečném započtení kukuřice a ostatních obilovin) se každoročně přibližně 3 až 3,5 milionu tuny vyveze do zahraničí. Pšenice se vyrobí kolem 5 milionů tun. Tuzemská spotřeba obilovin v dlouhodobém průměru činí 4,8 až 5,5 milionu tuny, i letos tak bude mít Česko obilovin dostatek.