Celková produkce obilovin zatím dosahuje 7,06 milionu tun při dosaženém průměrném výnosu 5,86 tuny na hektar. Při porovnání s loňským průměrným výnosem základních obilovin je letošní zhruba o 2,2 % nižší. Podle Ministerstva zemědělství je ale předpokládaná sklizeň obilovin dostačující pro zajištění domácí spotřeby obilovin, která se dlouhodobě pohybuje kolem 5 milionů tun. Potvrdil to také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, přesto je to podle něj jedna z nejnižších sklizní v historii.
Také Agrární komora (AK ČR) označila letošní objemy i výnosy prakticky u všech obilovin a řepky za horší než vloni. „Finální výsledky po očištění se mohou lišit, ale negativní trend je jasný. Na celkovém objemu sklizně se podepsal pokles výměry obilovin a hlavních olejnin a výnosy zase ovlivnilo počasí,“ sdělila mluvčí AK ČR Barbora Pánková.
„V celém procesu zemědělské rostlinné výroby stále více pomáhají pokročilé technologie. V období letošních žní byly klíčové, protože bylo třeba sklidit úrodu během několika dní a maximálně využít chvilkové přízně počasí v reálném čase,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex.
„K rychlejší a efektivní sklizni pomohly také moderní zemědělské stroje. Pokročilé stroje značky Fendt při sklizni komunikují přes takzvané telemetrické jednotky, kde si předávají informace o obdělané ploše, o GPS pozici a o pojezdové trase. Ta slouží pro autopilota, který například řídí sklízecí mlátičku po půdním bloku sám a operátor stroje má pak daleko větší prostor pro nastavení sklízecího ústrojí tak, aby docházelo k co nejefektivnější sklizni,“ říká Patrik Kalenda ze společnosti Agromex.