VF TractorMaster Hybrid. Inteligentní pneumatika určená pro silnice, tvrdé i měkké půdy
Dnes je 11.9. – svátek slaví Denisa

Žně byly oproti loňsku rychlejší i přes výkyvy počasí

Zveřejněno: 23. 8. 2024

Zemědělci čelili během letošní sklizně vysokým teplotám, které střídaly vydatnější srážky doprovázené bouřkami. Letošní žně v České republice jsou téměř u konce, zbývá sklidit přibližně 0,3 % ploch. Sklizeň byla letos oproti loňsku rychlejší i přes výkyvy počasí, v posledním letošním žňovém zpravodajství to uvedlo Ministerstvo zemědělství. Zemědělci podle statistiků letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety. Zcela ukončenou sklizeň obilnin a řepky olejky mají Jihomoravský a Olomoucký kraj i Kraj Vysočina. Naopak nejvíce ploch zbývá sklidit v Libereckém a Karlovarském kraji.

Zemědělci čelili během letošní sklizně vysokým teplotám, které střídaly vydatnější srážky doprovázené bouřkami.

Celková produkce obilovin zatím dosahuje 7,06 milionu tun při dosaženém průměrném výnosu 5,86 tuny na hektar. Při porovnání s loňským průměrným výnosem základních obilovin je letošní zhruba o 2,2 % nižší. Podle Ministerstva zemědělství je ale předpokládaná sklizeň obilovin dostačující pro zajištění domácí spotřeby obilovin, která se dlouhodobě pohybuje kolem 5 milionů tun. Potvrdil to také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, přesto je to podle něj jedna z nejnižších sklizní v historii.

Také Agrární komora (AK ČR) označila letošní objemy i výnosy prakticky u všech obilovin a řepky za horší než vloni. „Finální výsledky po očištění se mohou lišit, ale negativní trend je jasný. Na celkovém objemu sklizně se podepsal pokles výměry obilovin a hlavních olejnin a výnosy zase ovlivnilo počasí,“ sdělila mluvčí AK ČR Barbora Pánková.

„V celém procesu zemědělské rostlinné výroby stále více pomáhají pokročilé technologie. V období letošních žní byly klíčové, protože bylo třeba sklidit úrodu během několika dní a maximálně využít chvilkové přízně počasí v reálném čase,“ říká Jakub Hurta ze společnosti Agromex.

„K rychlejší a efektivní sklizni pomohly také moderní zemědělské stroje. Pokročilé stroje značky Fendt při sklizni komunikují přes takzvané telemetrické jednotky, kde si předávají informace o obdělané ploše, o GPS pozici a o pojezdové trase. Ta slouží pro autopilota, který například řídí sklízecí mlátičku po půdním bloku sám a operátor stroje má pak daleko větší prostor pro nastavení sklízecího ústrojí tak, aby docházelo k co nejefektivnější sklizni,“ říká Patrik Kalenda ze společnosti Agromex.

Zemědělci čelili během letošní sklizně vysokým teplotám, které střídaly vydatnější srážky doprovázené bouřkami.
Zemědělci čelili během letošní sklizně vysokým teplotám, které střídaly vydatnější srážky doprovázené bouřkami.