Návštěvníci na rekordně velké výstavní ploše firmy Claas měli možnost poprvé komplexně nahlédnout do zákulisí vývojových projektů v oblasti kabiny/HMI, autonomie a alternativních pohonů. Některé z vystavených studií a projektů budou v krátkodobém až střednědobém horizontu připraveny k sériové výrobě a již získaly stříbrné ocenění Agritechnica Innovation Award. Jiné jsou zaměřeny na dlouhodobější perspektivu.
Jedním z exponátů byl traktor Claas Xerion 12.590 Terra Trac vybavený příslušnými senzory, jako je LIDAR a kamerový systém, a dalšími technologiemi pro plánování jízdy a sledování procesů. Další vozidla již procházejí výzkumem a testováním komponent v terénu. Vysoká úroveň automatizace a autonomie jsou klíčová celosvětově relevantní témata pro četné zemědělské aplikace. Claas vyvíjí technologie pro autonomní obdělávání polí samostatně i v rámci partnerství, jako je 3A – ADVANCED AUTOMATION & AUTONOMY. Praktické polní práce typu obdělávání půdy velkými traktory, jsou jen jedním ze scénářů prioritních aplikací.
Prezentovaný Claas Xerion 12.590 Terra Trac s Autonomy connect je technicky nastaven na vysokou automatizaci (Autonomy connect Co-Pilot) a autonomii (Autonomy connect Auto-Pilot). Co-Pilot poskytuje nejvyšší úroveň automatizace procesů, včetně plánování s Autonomy connect, které lze plně integrovat do platformy Claas connect. V systému Co-Pilot plní obsluha převážně kontrolní roli, zatímco předem naplánované funkce a nastavení traktoru a nářadí jsou prováděny plně automaticky kombinací traktoru a nářadí. Stejně jako dříve může obsluha zasahovat přímo do procesu a dále jej optimalizovat z kabiny. S funkcí Auto-Pilot pracuje traktor zcela autonomně bez přítomnosti člověka v kabině. Úkoly jsou plánovány přesně jako u Co-Pilota, ale traktor je kromě LIDARu vybaven i rozšířenou technologií rozpoznávání prostředí, včetně speciálních kamerových systémů, další bezpečnostní technologií a automatickým brzděním. Po uvedení na trh lze plánovací nástroj Autonomy connect plně integrovat do internetového portálu Claas connect, takže se dá snadno používat v každodenním provozu bez nutnosti dalšího portálu.
Prezentován byl také radličkový kypřič Amazone Cenius vybavený technologií Amazone AutoTill pro vysoce automatizovanou a autonomní práci. Tato technologie monitoruje pracovní polohu, pracovní hloubku a rychlost válců a také detekuje ztrátu radliček a ucpání v oblasti radliček. Údaje zaznamenané kypřičem jsou porovnávány s údaji z traktoru, což umožňuje snížit pracovní rychlost při zjištění ucpání nebo zvednout kypřič při příliš vysokém prokluzu válců.